Jesteś tutaj: HomeMagazynPolaków i Węgrów łączy genetyczne pochodzenie i zamiłowanie do wolności

Polaków i Węgrów łączy genetyczne pochodzenie i zamiłowanie do wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 11 październik 2014 22:06

Ksiądz prałat Roman Kneblewski uważa, że badania jednoznacznie wskazują, że Polacy i Węgrzy wywodzą się genetycznie od ludów irańskich. Przyjaźń pomiędzy tymi narodami przez wieki była niezwykle silna, także i dzisiaj szczególne więzy pomiędzy Polakami i Węgrami są widoczne.

- W Polsce podobnie jak u Węgrów szlachta stanowiła przeszło 10% populacji, co jest nie do pomyślenia, gdzie indziej. We Francji szlachta stanowiła niespełna 2% i to nie była jeszcze taka szlachta w naszym rozumieniu. Oni nie byli tak wolni, tak obywatelscy, nie mieli tyle do powiedzenia, to tylko u nas król zwracał się do każdego z sejmujących bracie mój. W XVI wieku nie zdejmował czapki przed królem, co prawda z należnym szacunkiem się mu kłaniał – wyjaśnia ks. Roman Kneblewski - Stąd nasza cała mentalność, bez względu na pochodzenie, czy ktoś ma herb, czy go nie ma, kulturowo stał się drogą kulturowej adopcji szlachtą. To właśnie Polacy i Węgrzy są określani jako szlachta wśród narodów świata.

 

Dobrym przykładem wielkiego zamiłowania dla wolności obu narodów był rok 1956, gdy w Poznaniu i w Budapeszcie Polacy i Węgrzy walczyli z sowieckim okupantem. Szczególnie krwawe powstanie miało miejsce na Węgrzech, które zostało przez ZSRR brutalnie stłumione. Wówczas Polacy solidarnie wspierali braci Węgrów oddając krew i przekazując dary. W przyszłym roku obchodzić będziemy 60 rocznicę tych wydarzeń i planowane są wspólne polsko-węgierskie obchody.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Kosma Złotowski

  • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

    Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

  • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

    Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.