Jesteś tutaj: HomeMagazynPolaków i Węgrów łączy genetyczne pochodzenie i zamiłowanie do wolności

Polaków i Węgrów łączy genetyczne pochodzenie i zamiłowanie do wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 11 październik 2014 22:06

Ksiądz prałat Roman Kneblewski uważa, że badania jednoznacznie wskazują, że Polacy i Węgrzy wywodzą się genetycznie od ludów irańskich. Przyjaźń pomiędzy tymi narodami przez wieki była niezwykle silna, także i dzisiaj szczególne więzy pomiędzy Polakami i Węgrami są widoczne.

- W Polsce podobnie jak u Węgrów szlachta stanowiła przeszło 10% populacji, co jest nie do pomyślenia, gdzie indziej. We Francji szlachta stanowiła niespełna 2% i to nie była jeszcze taka szlachta w naszym rozumieniu. Oni nie byli tak wolni, tak obywatelscy, nie mieli tyle do powiedzenia, to tylko u nas król zwracał się do każdego z sejmujących bracie mój. W XVI wieku nie zdejmował czapki przed królem, co prawda z należnym szacunkiem się mu kłaniał – wyjaśnia ks. Roman Kneblewski - Stąd nasza cała mentalność, bez względu na pochodzenie, czy ktoś ma herb, czy go nie ma, kulturowo stał się drogą kulturowej adopcji szlachtą. To właśnie Polacy i Węgrzy są określani jako szlachta wśród narodów świata.

 

Dobrym przykładem wielkiego zamiłowania dla wolności obu narodów był rok 1956, gdy w Poznaniu i w Budapeszcie Polacy i Węgrzy walczyli z sowieckim okupantem. Szczególnie krwawe powstanie miało miejsce na Węgrzech, które zostało przez ZSRR brutalnie stłumione. Wówczas Polacy solidarnie wspierali braci Węgrów oddając krew i przekazując dary. W przyszłym roku obchodzić będziemy 60 rocznicę tych wydarzeń i planowane są wspólne polsko-węgierskie obchody.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

« Kwiecień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.