Jesteś tutaj: HomeMagazynDzisiaj odczuwamy brak politycznych autorytetów

Dzisiaj odczuwamy brak politycznych autorytetów

Napisał  Opublikowano w Magazyn sobota, 31 październik 2020 00:45

Długotrwały zamęt wewnętrzny byłby pogrzebem państwa polskiego – pisał w 1936 roku w Gazecie Warszawskiej Roman Dmowski, gdy Polska stała przed widmem wojny domowej - Rozbijmy Polskę na autonomiczne ziemie, to ją rychło zlikwidujemy. Rok 1926 dla Romana Dmowskiego był przełomowy, bowiem zmiany w państwie jakie się rozpoczęły sprawiły, że jego rola polityczna w Polsce zaczęła spadać. Jednak tłumiąc emocje w Wielkopolskiej, która była gotowa ruszyć na Warszawę,musiał zdawać sobie z tego sprawę, wyżej postawił jednak byt niepodległej Polski.

 

Gdy mówimy o niepodległej Polsce to postać Romana Dmowskiego odgrywa rolę szczególną, bowiem to jego narracja polityczna w trakcie I wojny światowej przyczyniła się do tego, że Polacy po jej zakończeniu zostali uznani za część obozu zwycięskiego w Wielkiej Wojnie. Dmowski to zatem postać szczególnie zasłużona dla Niepodległej, której utrzymanie tej niepodległości w sposób szczególny leżało na sercu. W latach 20. był dla wielu Polaków wielkim autorytetem politycznym.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Jednym z najważniejszych warunków naprawy moralnej życia państwowego jest podniesienie poziomu inteligencji politycznej społeczeństwa. Bo w polityce, zwłaszcza u nas, najwięcej nieuczciwości popełniają ludzie dlatego, że są za głupi, ażeby zrozumieć, co jest uczciwe, a co nieuczciwe. Hasłami, choćby były rzucane najszczerzej, nie umoralni się życia państwowego – pisał w tym samym artykule Dmowski.

 

 

Czy to samo by powiedział o dzisiejszej scenie politycznej? Na pewno brakuje nam dzisiaj takiego autorytetu jakim był w tamtym okresie Roman Dmowski.

 

Za niespełna dwa tygodnie przypadnie 102 rocznica symbolicznej daty odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczymy czy mimo pandemii będzie to dzień radosnego świętowania, czy coraz bardziej eskalowanej wojny polsko-polskiej.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu