Jesteś tutaj: HomeMagazynToruń największym ogniskiem COVID-19 w województwie

Toruń największym ogniskiem COVID-19 w województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 30 październik 2020 09:53
Toruń największym ogniskiem COVID-19 w województwie Fot: Martin Lopez

Po mediach społecznościowych przewija się wniosek toruńskiej radnej Katarzyny Chłopeckiej, która wnioskuje o zorganizowanie specjalnej Mszy Świętej, w celu powierzenia Torunia Matce Bożej i ustania epidemii COVID-19. Wniosek jak można się spodziewać bywa niekiedy komentowany z ironią, ale jak się okazuje sprawa w Toruniu jest dość poważna.

W ostatnim tygodniu (22-29 października) w Toruniu stwierdzono 1301 przypadków zachorowań na COVID-19, co stanowi 16,7% wszystkich zachorowań w województwie, gdy torunianie stanowią mniej niż 10% populacji województwa. W nieporównywalnie większej Bydgoszczy tych zachorowań w ostatnim tygodniu było o 57 więcej. Na niedomiar złego w ostatnich dniach w Toruniu notuje się najwięcej zachorowań.

 

Jak spojrzymy na zachorowalność w ciągu 14 dni (15 – 22 października) na 10 tys. mieszkańców to w Toruniu ten wskaźnik wynosi dla tego okresu 96, zaś dla Bydgoszczy 61. Kryterium dla wprowadzenia czerwonej strefy wynosi 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców – w Toruniu jest teraz jest przekroczone 8-krotnie.

 

Faktyczna liczba zakażonych jest jednak kilka razy większa, jak przyznają epidemiolodzy średnio może być to 4-5 krotnie więcej, a co za tym idzie możemy spekulować, że na 10 tys. mieszkańców Torunia zakażonych jest przynajmniej 400-500 osób, czyli mniej więcej co dwudziesta osoba.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

  • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

    Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

  • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

    Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu