Jesteś tutaj: HomeMagazynW ostatnim czasie mieliśmy opady, ale niewiele poprawiły one sytuację suszową (raport)

W ostatnim czasie mieliśmy opady, ale niewiele poprawiły one sytuację suszową (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 15 maj 2020 12:28

Skutkiem wizualnym ostatnich opadów było podniesienie się poziomu rzek – Wisła w Fordonie według dzisiejszych wskazań przekracza 190 centymetrów, gdy jeszcze niedawno oscylowała w granicach 160 centymetrów. Jak na Wisłę na tym odcinku są to niskie stany, bowiem poziom ostrzegawczy zagrożeniem powodziowym zaczyna się powyżej 530 centymetrów.

Ocena stanu suszowego to jednak nie tylko obserwacja stanu rzek, ale również wilgotności gleb, która jest istotną zmienną dla np. rolnictwa. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zasoby w warstwie powierzchniowej gleb zostały uzupełnione, ale już na głębokościach 7-28 centymetrów w wielu regionach mamy do czynienia z niedostateczną dostępnością wody dla korzeni roślin. Większość Kujaw ma problem z brakiem dostępności wody na tych głębokościach.

 

Na Noteci w Nakle notuje się około 258 cm, co jest uznawane za poziom średni. Na południowym odcinku Noteci stan jest już niższy, w Pakości wodowskaz wskazuje na około 170 cm.

 

Kwiecień nie był najcieplejszy w historii

IMiGW opracował krótki raport klimatyczny podsumowujący kwiecień - średnia obszarowa temperatura w tym miesiącu wynosiła w Polsce 9,7 stopni Celsjusza. Patrząc rankingowo w okresie od 1951 roku (od kiedy prowadzone są badania) był to 17 najcieplejszy kwiecień w historii. Najcieplejszy kwiecień odnotowano 2 lata temu (2018), gdy średnia obszarowa temperatura przekroczyła 12 stopni Celsjusza. Miniony kwiecień był natomiast bardzo suchy, notowane opady były poniżej tzw. normy wieloletniej. Okres od połowy marca przez większość kwietnia synoptycy określają jako okres bezopadowy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

    Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

    Etykiety: covid19 koronawirus
  • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

    Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu