Jesteś tutaj: HomeMagazynDefender Europe Plus ma być elementem ożywiającym manewry

Defender Europe Plus ma być elementem ożywiającym manewry

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 16 maj 2020 00:32
Defender Europe Plus ma być elementem ożywiającym manewry Fot: Jason Johnston

Na przełomie lutego i marca rozpoczął się przerzut amerykańskich wojsk do Europy w ramach manewrów Defender Europe 20, które zapowiadano jako największe manewry wojskowe na Starym Kontynencie od 25 lat. Do Europy miało zostać przerzuconych 20 tys. amerykańskich żołnierzy, z powodu światowej pandemii COVID-19 ten zamiar ograniczono do 6 tys. Kluczową areną jest Polska.

Armia Amerykańska informuje, że w dniach 5-19 czerwca w Polsce odbywać będzie się ćwiczenie bojowe Defender Europe 20 Plus – pierwotnie to ćwiczenie miało się odbyć w maju pod nazwą Allied Spirit. Głównym teatrem działań będzie poligon w Drawsku Pomorskim. W planowanych ćwiczeniach wziął ma około 4 tys. Amerykanów i 2 tys. polskich żołnierzy. W ćwiczeniach weźmie udział 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych.

 

W planie ćwiczeń jest też desant powietrzny polskich wojsk oraz przeprawa rzeczna polsko-amerykańska. Nie są znane obecnie publicznie szczegóły tej operacji, być może będzie to budowa tymczasowej przeprawy przez Wisłę, wówczas najprawdopodobniej ćwiczenia odbyły by się w naszym regionie.

 

Pierwotny scenariusz Defender Europe 20 zakładał, że województwo kujawsko-pomorskie miało być ważnym teatrem manewrów. W Bydgoszczy ulokowano 13. dowództwo sił ekspedycyjnych Stanów Zjednoczonych. W Bydgoszczy stacjonują też łącznościowcy z Arizony. Plany zakładały również wykorzystanie inowrocławskiej bazy śmigłowców oraz Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

    Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

    Etykiety: Ryszard Bober
  • 14 tys. mandatów za brak maseczek

    Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu