Jesteś tutaj: HomeMagazynDefender Europe Plus ma być elementem ożywiającym manewry

Defender Europe Plus ma być elementem ożywiającym manewry

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 16 maj 2020 00:32
Defender Europe Plus ma być elementem ożywiającym manewry Fot: Jason Johnston

Na przełomie lutego i marca rozpoczął się przerzut amerykańskich wojsk do Europy w ramach manewrów Defender Europe 20, które zapowiadano jako największe manewry wojskowe na Starym Kontynencie od 25 lat. Do Europy miało zostać przerzuconych 20 tys. amerykańskich żołnierzy, z powodu światowej pandemii COVID-19 ten zamiar ograniczono do 6 tys. Kluczową areną jest Polska.

Armia Amerykańska informuje, że w dniach 5-19 czerwca w Polsce odbywać będzie się ćwiczenie bojowe Defender Europe 20 Plus – pierwotnie to ćwiczenie miało się odbyć w maju pod nazwą Allied Spirit. Głównym teatrem działań będzie poligon w Drawsku Pomorskim. W planowanych ćwiczeniach wziął ma około 4 tys. Amerykanów i 2 tys. polskich żołnierzy. W ćwiczeniach weźmie udział 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych.

 

W planie ćwiczeń jest też desant powietrzny polskich wojsk oraz przeprawa rzeczna polsko-amerykańska. Nie są znane obecnie publicznie szczegóły tej operacji, być może będzie to budowa tymczasowej przeprawy przez Wisłę, wówczas najprawdopodobniej ćwiczenia odbyły by się w naszym regionie.

 

Pierwotny scenariusz Defender Europe 20 zakładał, że województwo kujawsko-pomorskie miało być ważnym teatrem manewrów. W Bydgoszczy ulokowano 13. dowództwo sił ekspedycyjnych Stanów Zjednoczonych. W Bydgoszczy stacjonują też łącznościowcy z Arizony. Plany zakładały również wykorzystanie inowrocławskiej bazy śmigłowców oraz Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

    Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

    Etykiety: covid19 koronawirus
  • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

    Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu