Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Inowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 styczeń 2013 23:59

W przeddzień 94 rocznicy podpisania paktu nakazującego Niemcom opuszczenie Inowrocławia, pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddano hołd bohaterom, którzy w pierwszych dniach stycznia 1919 podjęli heroiczną walkę z zaborcom.

 

Podpisanie paktu było możliwe dzięki poświeceniu powstańców, którzy od 2 stycznia prowadzili walki o ziemię kujawską. 5 stycznia 1919 roku udało im się odnieść zwycięstwo. Kosztowało ono życie ponad 30-tu powstańców, a ponad 100 odniosło rany, które niekiedy skazywały ich na dalsze życie wraz z cierpieniem fizycznym.

 

Uroczystości rozpoczęły się od przedstawienia przypominającego bohaterów tamtego okresu w inowrocławskiej Bazylice. Następnie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich ponad wszelkimi podziałami oddano hołd powstańcom – Oni za wolność oddali swój dar najważniejszy, życie. Jeszcze trwały ciężkie walki, padali trafieni, ale nic nie było już wstanie powstrzymać naszych przodków, którzy przepełnieni radością niszczyli pruskie pomniki cesarzy i znienawidzonej germanii. Triumfalnie powracał język polski. Miasto odzyskiwało swą odwieczną nazwę Inowrocław. Znikała ta dziwaczna, brutalnie Polakom narzucana Hohensalza – mówił pod pomnikiem prezydent Ryszard Brejza. Następnie odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.

 

 

Wśród uczestników uroczystości znalazła się grupa ponad stu młodych kibiców Zawiszy, którzy składanie kwiatów ubogacili pokazem pirotechniki wraz z okrzykiem – Cześć i chwała bohaterom!. Była to najliczniejsza grupa społeczna na tych uroczystościach. Ich postawa pozwala mieć nadzieję, że młode pokolenie za kilka lat będzie nadal kultywować pamięć o powstaniu i jego bohaterach.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas