Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Inowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 styczeń 2013 23:59

W przeddzień 94 rocznicy podpisania paktu nakazującego Niemcom opuszczenie Inowrocławia, pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddano hołd bohaterom, którzy w pierwszych dniach stycznia 1919 podjęli heroiczną walkę z zaborcom.

 

Podpisanie paktu było możliwe dzięki poświeceniu powstańców, którzy od 2 stycznia prowadzili walki o ziemię kujawską. 5 stycznia 1919 roku udało im się odnieść zwycięstwo. Kosztowało ono życie ponad 30-tu powstańców, a ponad 100 odniosło rany, które niekiedy skazywały ich na dalsze życie wraz z cierpieniem fizycznym.

 

Uroczystości rozpoczęły się od przedstawienia przypominającego bohaterów tamtego okresu w inowrocławskiej Bazylice. Następnie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich ponad wszelkimi podziałami oddano hołd powstańcom – Oni za wolność oddali swój dar najważniejszy, życie. Jeszcze trwały ciężkie walki, padali trafieni, ale nic nie było już wstanie powstrzymać naszych przodków, którzy przepełnieni radością niszczyli pruskie pomniki cesarzy i znienawidzonej germanii. Triumfalnie powracał język polski. Miasto odzyskiwało swą odwieczną nazwę Inowrocław. Znikała ta dziwaczna, brutalnie Polakom narzucana Hohensalza – mówił pod pomnikiem prezydent Ryszard Brejza. Następnie odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.

 

 

Wśród uczestników uroczystości znalazła się grupa ponad stu młodych kibiców Zawiszy, którzy składanie kwiatów ubogacili pokazem pirotechniki wraz z okrzykiem – Cześć i chwała bohaterom!. Była to najliczniejsza grupa społeczna na tych uroczystościach. Ich postawa pozwala mieć nadzieję, że młode pokolenie za kilka lat będzie nadal kultywować pamięć o powstaniu i jego bohaterach.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu