Jesteś tutaj: HomeInowrocławArchidiecezja chce uratować kościół w Rogowie

Archidiecezja chce uratować kościół w Rogowie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 16 kwiecień 2014 20:00

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk zapowiada, że 11 maja na terenie całej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, z którą niezwykle silnie związany jest Inowrocław, prowadzona będzie zbiórka na zabezpieczenie zniszczonego przez pożar kościoła w Rogowie w powiecie żnińskim

.

W niedzielę 30 marca niespodziewanie zabytkowy kościół należący do parafii p.w. św. Doroty zaczął płonąć. Do akcji ruszyli strażacy między innymi z Inowrocławia.

 

Ogień strawił całkowicie dach kościoła, górne partie obu wież wraz z hełmami oraz chór muzyczny i organy; ponadto wskutek akcji gaśniczej, częściowo zostało zalane wnętrze. Strata jest tym boleśniejsza, że świątynia otaczana systematyczną troską Ks. Kan. Proboszcza Zenona Starszaka oraz parafian, została odnowiona w 2008 roku, kiedy to zrealizowano między innymi kompleksowy remont konstrukcji dachu razem z jego pokryciem – pisze w apelu Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk.

 

W obecnej sytuacji istnieje konieczność pilnego zabezpieczenia nadpalonego wieńca murów i odsłoniętych sklepień nawy, a w następnej kolejności odbudowa zniszczeń. Pragnąc okazać pomoc dotkniętej nieszczęściem parafii w Rogowie, proszę Was, Drodzy Diecezjanie, o solidarny gest wobec poszkodowanej wspólnoty – pisze abp. Kowalczyk.

 

Apel Prymasa odczytany zostanie w inowrocławskich parafiach w najbliższą niedzielę.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu