Jesteś tutaj: HomeInowrocławUrzędnicy powiatowi w pisaniu artykułów mogli by rywalizować z dziennikarzami

Urzędnicy powiatowi w pisaniu artykułów mogli by rywalizować z dziennikarzami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 02 październik 2013 16:40

121 publikacji prasowych w pół roku, to dorobek godny uznania.  Tyle publikacji ukazało się w pierwszym półroczu 2013 roku w Tygodniu Powiatu i Gminy, za publikację których płacą regularnie podatnicy.

 

Tygodnik Powiatu i Gmin wiele osób niesłusznie nazywa organem prasowym starostwa, tak jednak nie jest, o czym na każdym kroku próbują przekonywać urzędnicy. Powiat bowiem tylko kupuje tam artykuły, które  mieszczą się głównie na pierwszych stronach tego tytułu. Jak wynika z odpowiedzi na interpelacje radnego Slawomira Szeligi, pół roku współpracy starostwa z wydawnictwem kosztuje podatników 50 tys. zł. Skoro artykuł sponsorowany, to oczywiście musi zachwalać władze powiatowe, bo jak by tu mogło być inaczej.

 

W budżecie powiatu inowrocławskiego na rok 2013 zaplanowano 130 tys. zł na publikację artykułów w prasie lokalnej. Znajduje się także kwota ponad 200 tys. zł na druk artykułów.

 

Mamy zatem do czynienia z dość ciekawą sytuacją, bo formalnie starostwo swojego organu prasowego nie ma, ale liczba zakupionych artykułów sponsorowanych sprawia, że jednak swego rodzaju działalność wydawnicza ma miejsce.

 

Tematyce funkcjonowania tzw. mediów samorządowych poświęcony jest fragment raportu o stanie samorządności terytorialnej w Polsce opracowanego przez zespół ekspertów pod przewodnictwem byłego wicepremiera prof. Jerzego Hausnera - Podstawowym problemem prasy lokalnej jest jednak duża liczba „wydawnictw samorządowych”, a więc wydawanej przez prezydentów i burmistrzów za pieniądze podatników. W 2008 r. ogółem odnotowano 2500 tytułów prasy lokalnej, z tego 36 proc. stanowiły pisma samorządowe, 26 proc. – prywatne, ok. 22 proc. – parafialne, ok. 10 proc. było wydawanych przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego, 4 proc. przez zakłady pracy, a ok. 2 proc. przez partie polityczne [Chorązki 2008] – czytamy w tym opracowaniu - Ambicją włodarzy miast i gmin oraz powiatów jest posiadanie własnej gazety samorządowej. Nie jest to, co prawda, niezgodne z obowiązującym prawem, ale jeśli taki tytuł jest wprowadzany do sieci sprzedaży detalicznej i jest nośnikiem reklam lokalnych podmiotów gospodarczych, to jest to nie tylko naganne, ale ma charakter korupcyjny. Jedną z funkcji prasy jest kontrola władzy, a tej roli nie może spełniać czasopismo samorządowe, albowiem trudno wyobrazić sobie, aby władza kontrolowała samą siebie. Na domiar złego prasę tę zazwyczaj redagują pracownicy samorządu, którzy praktycznie nie odważą się skrytykować swoich przełożonych [Pokrzycka 2008, s. 50-59]. Takiego stanu rzeczy nie może tolerować żadne prawo i nic dziwnego, że gazety niezależne domagają się zakazu ukazywania się czasopism samorządowych. 

 

Natomiast gmina miejska Inowrocław posiada swój własny biuletyn, który wydawany i drukowany jest także z pieniędzy publicznych.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Social Footbal Club na czele ligi

  W meczu 3 kolejki IV ligi Sportis Social Club w podbygoskim Łochowie pokonał wysoko Chełminiankę Chełmno, dzięki czemu z kompletem punktów (9) samodzielnie przewodniczy tabeli. Na kolejnych miejscach z 7 punktami plasuje się dla kluby z Włocławka – Włocłavia i Lider – ten drugi klub 2:0 pokonał Chemika Bydgoszcz.

  Etykiety: piłka nożna
 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

  100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu