Jesteś tutaj: HomeInowrocławBydgoscy radni wraz z rozwojem metropolitalności widzą w Inowrocławiu partnera

Bydgoscy radni wraz z rozwojem metropolitalności widzą w Inowrocławiu partnera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 28 maj 2020 00:03

Wczoraj na zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy dyskutowano o kształcie ZIT w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. W czasie dyskusji pojawiło się kilka głosów wskazujących, że Bydgoszcz bardziej powinna otworzyć się na Inowrocław.

 

Więcej o dyskusji na sesji piszemy - Bruski: Tylko dobrowolność ma sens

 

Radny Maciej Świątkowski w trakcie tej dyskusji zasygnalizował konieczność powrotu do tematu bliższej współpracy bydgosko-inowrocławskiej. Poparła go też druga radna Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Rusielewicz.

 

- Pewnie kiedyś Bydgoszcz zwróci się bardziej w kierunku Inowrocławia oraz Inowrocław w kierunku Bydgoszczy, bo właściwie to już się dzieje – ocenił radny Jakub Mikołajczak, przewodniczący klubu KO. Zdaniem Mikołajczaka współpraca bydgosko-inowrocławska będzie się rozwijać wraz z rozwojem infrastruktury. Mikołajczak wskazał na potrzebę modernizacji drogi krajowej nr 25 oraz na dalszą modernizację linii kolejowej nr 131 (co zresztą jest w planach PKP PLK, kilka tygodni temu podpisano umowę na przygotowanie modernizacji odcinka pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem, zakładający dobudowę kolejnych dwóch torów, co pozwoli odseparować ruch pasażerski od towarowego). Mikołajczak wspomniał również, że podinowrocławska gmina Rojewo, współtworzy już Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz.

 

- Oczywiście takie pomysły były i są i ja nie mówię, że jestem tego przeciwny –  ocenił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Na sesjach Sejmiku Województwa o poprawę dostępności komunikacyjnej zabiega regularnie radny Jerzy Gawęda z PiS, związany z Inowrocławiem. Gawęda zabiega o zwiększenie dziennej liczby pociągów na trasie Inowrocław – Bydgoszcz, a także podejmuje problematykę modernizacji drogi krajowej nr 25. Być może właśnie wspomniana droga krajowa, stanie się płaszczyzną współpracy politycznej bydgosko-inowrocławskiej.


Pierwszym etapem może być dostosowanie DK nr 25 na odcinku Stryszek – Brzoza (wraz z obwodnicą tej miejscowości), inwestycja ta jest planowana w ramach budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu