Jesteś tutaj: HomeInowrocławOkazuje się, że pierwszej osoby zarażonej COVID-19 w Inowrocławiu jednak nie było

Okazuje się, że pierwszej osoby zarażonej COVID-19 w Inowrocławiu jednak nie było

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 06 kwiecień 2020 14:32

W weekend pomiędzy wojewodę Mikołajem Bogdanowiczem i prezydentem Inowrocławia Ryszarda Brejzą mieliśmy do czynienia z wymianą listów politycznych. Ich treści nie cytujemy, bo czas epidemii to nie czas kłótnie polityczne, ale też nie jest to przecież najważniejszy temat dla Polaków. Ważne jest natomiast wyjaśnienie, czy mieszkanka Inowrocławia zmarła z powodu koronawirusa.

W czwartek na Facebook-u prezydent Ryszard Brejza poinformował, że od kilku dni jest ukrywana informacja o zgonie mieszkanki Inowrocławia z powodu COVID-19, do którego dojść miało na terenie jednego z bydgoskich szpitali. Sprawa miała interesować władze miasta, bowiem najbliższa rodzina zmarłej objęta została kwarantanną. Jednocześnie w czwartek media podały – w oparciu o komunikat wojewody – o pierwszym zachorowania w Inowrocławiu. W piątek zaprzeczył temu Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy, wskazując, że pacjentka zmarła na wskutek zatrzymania krążenia, natomiast przeprowadzone w środę badanie laboratoryjne wykluczyło zachorowanie tej osoby na COVID-19.

 

Sprawie przyjrzał się redaktor Gazety Pomorskiej Dariusz Nawrocki, który ustalił, że zmarła była podejrzewana o możliwe zachorowanie na COVID-19, stąd też pobrano od niej wymaz do badań laboratoryjnych oraz objęto kwarantanną jej najbliższych. Wstępnie 70-latka została jednak zakwalifikowana jako pierwsze zachorowanie na COVID-19 w Inowrocławiu, ta informacja w czwartek przekazana została mediom. Okazała się ona jednak błędną, rzecznik wojewody redaktorowi Nawrockiemu wyjaśnił, że błędna informacja pochodziła z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 

Przypomnijmy, że w połowie marca doszło nagle do zmiany dyrektora wojewódzkiego sanepidu, w samym centrum kryzysu epidemiologicznego.

 

Pozostają jednak pewne niejasności

Media informację o pierwszym zachorowaniu w Inowrocławiu otrzymały w czwartek 2 kwietnia (jak dzisiaj wiemy jest to informacja błędna), natomiast z oświadczenia Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza wynika, że już we wtorek rano było wiadomo, że kobieta nie jest chora na COVID-19.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Niedzielski: w I kwartale możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln Polaków

    W pierwszym kwartale 2021 r. możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln ludzi, o ile nie pojawią się nowe dostawy szczepionek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał jednocześnie, że jest perspektywa dostawy do Polski 16 mln dawek szczepionek firmy AstraZeneca.

     

Wiadomości z regionu