Jesteś tutaj: HomeInowrocławOkazuje się, że pierwszej osoby zarażonej COVID-19 w Inowrocławiu jednak nie było

Okazuje się, że pierwszej osoby zarażonej COVID-19 w Inowrocławiu jednak nie było

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 06 kwiecień 2020 14:32

W weekend pomiędzy wojewodę Mikołajem Bogdanowiczem i prezydentem Inowrocławia Ryszarda Brejzą mieliśmy do czynienia z wymianą listów politycznych. Ich treści nie cytujemy, bo czas epidemii to nie czas kłótnie polityczne, ale też nie jest to przecież najważniejszy temat dla Polaków. Ważne jest natomiast wyjaśnienie, czy mieszkanka Inowrocławia zmarła z powodu koronawirusa.

W czwartek na Facebook-u prezydent Ryszard Brejza poinformował, że od kilku dni jest ukrywana informacja o zgonie mieszkanki Inowrocławia z powodu COVID-19, do którego dojść miało na terenie jednego z bydgoskich szpitali. Sprawa miała interesować władze miasta, bowiem najbliższa rodzina zmarłej objęta została kwarantanną. Jednocześnie w czwartek media podały – w oparciu o komunikat wojewody – o pierwszym zachorowania w Inowrocławiu. W piątek zaprzeczył temu Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy, wskazując, że pacjentka zmarła na wskutek zatrzymania krążenia, natomiast przeprowadzone w środę badanie laboratoryjne wykluczyło zachorowanie tej osoby na COVID-19.

 

Sprawie przyjrzał się redaktor Gazety Pomorskiej Dariusz Nawrocki, który ustalił, że zmarła była podejrzewana o możliwe zachorowanie na COVID-19, stąd też pobrano od niej wymaz do badań laboratoryjnych oraz objęto kwarantanną jej najbliższych. Wstępnie 70-latka została jednak zakwalifikowana jako pierwsze zachorowanie na COVID-19 w Inowrocławiu, ta informacja w czwartek przekazana została mediom. Okazała się ona jednak błędną, rzecznik wojewody redaktorowi Nawrockiemu wyjaśnił, że błędna informacja pochodziła z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 

Przypomnijmy, że w połowie marca doszło nagle do zmiany dyrektora wojewódzkiego sanepidu, w samym centrum kryzysu epidemiologicznego.

 

Pozostają jednak pewne niejasności

Media informację o pierwszym zachorowaniu w Inowrocławiu otrzymały w czwartek 2 kwietnia (jak dzisiaj wiemy jest to informacja błędna), natomiast z oświadczenia Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza wynika, że już we wtorek rano było wiadomo, że kobieta nie jest chora na COVID-19.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

 • Kenijska biegaczka o krok od rekordu świata

  Niewiele brakowało, aby 4 września Faith Kipyegon, 26-letnia reprezentantka Kenii pobiła na zawodach w Brukseli rekord świata w biegu na 1000 metrów. Warto o niej wspomnieć, bowiem w 2010 roku jako 16-latka triumfowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które zorganizowano w podbydgoskim Myślęinku. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że o tym fakcie pamiętają portale piszące o lekkiej atletyce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu