Jesteś tutaj: HomeInowrocławSzukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 24 lipiec 2019 13:32
Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski? Z interpelacji radnego Szymańskiego

Na cmentarzu Świętego Ducha przy ulicy Marulewskiej w Inowrocławiu znajduje się zaniedbany grób Adama Małkowskiego, wraz z informacją, iż był on powstańcem wielkopolskim. Niestety nie wiemy o nim zbyt wiele, stąd też nasz apel do czytelników o pomoc w przybliżeniu jego historii. Może okazać się to bardzo pomocne dla właściwego uczczenia wkładu tej postaci w walce o niepodległą Polskę.

Problem stanu nagrobka poruszył radny Dobromir Szymański, który zwrócił się do władz Inowrocławia o jego remont. Okazuje się, że sprawa jest prawnie dość skomplikowana, bowiem zmarły nie figuruje w znanych ratuszowi rejestrach uczestników Powstania Wielkopolskiego, stąd też nie ma tutaj zastosowania obowiązek wynikający z ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

 

Od 1 stycznia obowiązuje natomiast nowa ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, która nada specjalny status grobom osób zaangażowanych w walkę o niepodległość, nie będących objętych ustawą o grobach i cmentarzach wojennych. Rejestr grobów objętych tą ustawą prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Na razie w tej bazie znajdują się tylko 62 nazwiska. Żeby móc wnioskować o dopisanie do tego rejestr Małkowskiego, potrzebujemy jednak o nim więcej informacji.

 

Informacje o tej postaci można wysyłać na adres naszej redakcji: redakcja@portalkujawski.pl

 

Adam Małkowski urodził się 24 grudnia 1883 roku, zmarł 8 października 1937 roku. Nie wiemy w jakich walkach dokładnie uczestniczył.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Wiadomości z regionu

Śledź nas