Jesteś tutaj: HomeInowrocławSzukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 24 lipiec 2019 13:32
Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski? Z interpelacji radnego Szymańskiego

Na cmentarzu Świętego Ducha przy ulicy Marulewskiej w Inowrocławiu znajduje się zaniedbany grób Adama Małkowskiego, wraz z informacją, iż był on powstańcem wielkopolskim. Niestety nie wiemy o nim zbyt wiele, stąd też nasz apel do czytelników o pomoc w przybliżeniu jego historii. Może okazać się to bardzo pomocne dla właściwego uczczenia wkładu tej postaci w walce o niepodległą Polskę.

Problem stanu nagrobka poruszył radny Dobromir Szymański, który zwrócił się do władz Inowrocławia o jego remont. Okazuje się, że sprawa jest prawnie dość skomplikowana, bowiem zmarły nie figuruje w znanych ratuszowi rejestrach uczestników Powstania Wielkopolskiego, stąd też nie ma tutaj zastosowania obowiązek wynikający z ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

 

Od 1 stycznia obowiązuje natomiast nowa ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, która nada specjalny status grobom osób zaangażowanych w walkę o niepodległość, nie będących objętych ustawą o grobach i cmentarzach wojennych. Rejestr grobów objętych tą ustawą prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Na razie w tej bazie znajdują się tylko 62 nazwiska. Żeby móc wnioskować o dopisanie do tego rejestr Małkowskiego, potrzebujemy jednak o nim więcej informacji.

 

Informacje o tej postaci można wysyłać na adres naszej redakcji: redakcja@portalkujawski.pl

 

Adam Małkowski urodził się 24 grudnia 1883 roku, zmarł 8 października 1937 roku. Nie wiemy w jakich walkach dokładnie uczestniczył.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Chory na COVID-19 uciekł ze szpitala

  Dzisiaj wyszła na jaw informacja, że bydgoszczanin, który ze stwierdzonym COVID-19 przebywał na leczeniu w Szpitalu Regionalnym w Grudziądzu, uciekł z placówki i wrócił do Bydgoszczy. Mężczyzna został dość szybko zatrzymany przez policję, za narażenie osób postronnych na zachorowanie z powodu swojej głupoty odpowie przed sądem.

  Etykiety: covid19
 • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

  Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

  Etykiety: bezrobocie

Wiadomości z regionu