Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzekają nas wielkie inwestycje?

Czekają nas wielkie inwestycje?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław piątek, 22 marzec 2013 16:58

W poniedziałek radni sejmiku zdecydują o przyjęciu wstępne stadium Strategii Rozwoju Województwa 2014-2020. Patrząc na listę projektów kluczowych Inowrocław może być zadowolony.

Samorząd Województwa proponuje bowiem zrealizowanie w tej perspektywie finansowej przebudowę drogi krajowej nr 15 do standardu drogi ekspresowej, na odcinku Toruń – Inowrocław - Gniezno. Trochę niższy standard ma mieć droga krajowa nr 25 z Inowrocławia do Bydgoszczy.

Projektem kluczowym ma być także budowa obwodnicy stolicy Kujaw Zachodnich.

 

Z inwestycji kolejowych linia 131 (Gdynia – Bydgoszcz – Inowrocław) ma uzyskać standard prędkości rozkładowej w ruchu pasażerskim 160km/h. Identyczne warunki techniczne ma spełniać także linia kolejowa nr 353 (Poznań – Inowrocław – Toruń – Ilawa).

 

Planuje się przyjęcie pełnej strategii do września. Będzie to najważniejszy dokument planistyczny dla naszego województwa.

 

Plany ambitne, musimy jednak pamiętać, że za drogi krajowe odpowiadają urzędnicy w Warszawie, a nie Toruniu. I tutaj w pewnym stopniu Samorząd Województwa będzie zależny od działań wyższego szczebla.

 

Podobnie sytuacja wygląda z liniami kolejowymi, chodź tutaj warto przypomnieć, że linia kolejowa nr 131 jest inwestycją o znaczeniu kontynentalnym, ma ona do 2020 łączyć na wysokim standardzie Morze Bałtyckie z Morzem Adriatyckim. Jeżeli chodzi o linie 353, o ile w przypadku odcinka do Poznania inwestycje są dość prawdopodobne, chociażby z tego powodu, że przebiega po tej trasie połączenie łączące Trójmiasto z Berlinem, o ile w kierunku Torunia nie możemy mieć już takiej pewności.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu