Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKobiak o metropolii i rozdziale środków unijnych

Kobiak o metropolii i rozdziale środków unijnych

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 04 październik 2015 19:39

Zdaniem senatora Andrzeja Kobiaka Bydgoszcz może czuć się poszkodowana przy podziale środków unijnych w kończącej się perspektywie finansowej, ale to nie marszałek jest winny, ale radni sejmiku. Kobiak pytaliśmy także o głosowania nad ustawą o związkach metropolitarnych w Senacie.

W piątek Senat przyjął poprawkę toruńskiego senatora Jana Wyrowińskiego, która zakłada zmniejszenie liczby mieszkańców wymaganych do utworzenia związku metropolitarnego do 350 tys. Senator Kobiak nie wziął udział w głosowaniu.

 

- W tej sprawie byłem w ścisłym kontakcie z prezydentem Bydgoszczy i rozmawialiśmy o tym, jak się powinąłem zachować. Myślę, że to rozwiązanie, iż ja w ogóle nie głosowałem, jest chyba najlepszym z możliwych rozwiązań i absolutnie akceptowalnym dla Bydgoszczy – wyjaśnił nam senator Andrzej Kobiak.

 

Jak pan ocenia podział środków unijnych pomiędzy Bydgoszczy i Toruń w perspektywie, która się kończy? Była, czy nie była sprawiedliwa? - pytam

W moim przekonaniu Bydgoszcz mogłaby uzyskiwać zdecydowanie większe kwoty niż te które otrzymała. Natomiast nie jestem wstanie powiedzieć, czy to wynika ze złej woli, czy z pewnych procedur, które są dla Bydgoszczy niekorzystne, ale absolutnie Bydgoszcz powinna uzyskiwać większe pieniądze.

 

Ale te procedury przecież Zarząd Województwa ustala

Mają one też charakter krajowy, bo można uzyskiwać pieniądze z ministerstwa poprzez Urząd Marszałkowski, ale mamy przecież swoich radnych w sejmiku.

 

Jaki wpływ mają radni na podział środków unijnych?

No decydujący. Budżet województwa jest przyjmowany przez radnych.

 

Co ma budżet województwa do Regionalnego Programu Operacyjnego?

Tam są przyznawane środki na ten cel. Każdą decyzję również przyznawanie środków z RPO mogą radni oprotestować i żądać wyjaśnień.

 

Mogą żądać wyjaśnień, ale nie mają wpływu. Pieniądze dzieli przecież Zarząd Województwa pięcioosobowy, nie pytając radnych.

W skrajnym przypadku mogą odwołać zarząd. Radni mają wpływ na pracę zarządu i mają wpływ, które rozdziela Urząd Marszałkowski.

 


Andrzej Kobiak w latach 2006-2011 pełnił mandat radnego wojewódzkiego. Wówczas zapadały kluczowe decyzje dotyczące podziału środków unijnych w kończącej się perspektywie.

 

Do wypowiedzi senatora szczegółowo odniesiemy się w poniedziałek, gdyż w naszej opinii nie są one obiektywne. Warto tutaj przytoczyć chociażby przykład z ostatnich dni, czyli Kujawsko-Pomorski Plan Spójności Komunikacyjnej, który przyjmuje Zarząd Województwa, mający wpływ na wstępną selekcję inwestycji kolejowych z RPO.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu