Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolska i Węgry jak dwa dęby

Polska i Węgry jak dwa dęby

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 marzec 2014 22:08

Dwa dęby symbolizujące przyjaźń Polaków i Węgrów od dwóch lat rosną w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. We wtorek w czasie bydgoskich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zebrali się w tym miejscu przedstawiciele obu narodów.

 

Decyzją polskiego i węgierskiego parlamentu dzień 23 marca jest obchodzone jako święto poświecone pamięci tych bliskich sobie nacji. Na uroczystości do Ogrodu Botanicznego UKW przybyli m.in. - Gáspár Keresztes z Instytutu im. Balassiego – Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz dr János Tischlera – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Gościł ich Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak oraz dyrektor konsulatu Eryk Bazylczak, uczestnik powstania w Budapeszcie w 1956, gdzie przebywał wówczas na studiach, pierwszy prezes Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Jan Szopiński.

 

 

Po krótkiej uroczystości pod dębami w nowej bibliotece UKW Gáspár Keresztes i dr János Tischlera wygłosili wykłady poświecone historii ich kraju.

 


 

Przyjaźń polsko-węgierska trwa od wielu wieków. Oba narody mieli wspólnych władców, a nawet bohaterów narodowych. Także mimo, iż oba kraje w czasie II wojny światowej znalazły się po przeciwnych stronach barykady, oba narody udzielały sobie wsparcia. Należy także podkreślić, że w czasie brutalnie stłumionego przez sowietów powstania na Węgrzech, dużego wsparcia bratniemu narodowi udzielili bydgoszczanie, wysyłając dary oraz oddając krew.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu