Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzeciw stowarzyszeniu rozpętano nagonkę

Przeciw stowarzyszeniu rozpętano nagonkę

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 styczeń 2014 09:30

Pomysł postawienia tablicy przypominającej, że w Bydgoszczy mieściła się kiedyś Wieża Bismarcka odbił się dość mocno na wizerunku Stowarzyszenia Miłośników Zabytków ,,Bunkier”. Do tego stopnia, że nawet można usłyszeć podejrzenia o wspieranie przez tę organizację działań antypolskich.

 

Wieżę postawili w czasie zaborów bydgoscy Niemcy by uczcić swojego kanclerza Otto von Bismarcka.  Ta postać z punktu widzenia Polaków jest ocenia bardzo natywnie, gdyż prowadzona przez niego polityka była przeciwko narodowi polskiemu.

 

Gdy w styczniu 1920 roku Bydgoszcz wróciła pod polskie panowanie zastanawiano się co z tą wieżą zrobić. W gazetach toczyła się zażarta dyskusja, a nazwę obiektu zmienno na Wieżę Wolności. Po kilku latach zdecydowano się nią zniszczyć.

 

Przed tygodniem na Miejskim Komitecie Pamięci Walk i Męczeństwa rozmawiano o tym pomyśle stowarzyszenia ,,Bunkier”, który nie zyskał poparcia. I na tym ten temat mógł się zakończyć, ale przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz wystosował do stowarzyszenia dość stanowczy w treści list, gdzie nie krył oburzenia. Przedstawiono go także opinii publicznej i nagonka w internecie na stowarzyszenie się rozpoczęła. Do tego stopnia, że pojawiają się nawet zarzuty ,,o wspieranie Niemców w walce z polską pamięcią narodową”.

 

Pomysł stowarzyszenia może się nie podobać, ale po przez nierozważną krytykę możemy zniechęcić jedną z niewielu aktywnych w Bydgoszczy organizacji do dalszego działania. Skoro mowa bowiem o tożsamości narodowej, to należy pamiętać, że to właśnie Bunkier dość aktywnie wspierał powstawanie filmu historycznego ,,Tryszczyn 1939” przedstawiającego historię ludobójstwa pod Bydgoszczą we wrześniu 1939 roku.

 

Zapomina się także, że stowarzyszenie chciało tylko poinformować o tym, że w Bydgoszczy taka wieża istniała, także w wolnej Bydgoszczy pod nazwą Wieża Wolności, a w żadnym wypadku oddawać hołd jakiemukolwiek niemieckiemu kanclerzowi.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Czy czeka nas w polskiej polityce nowa jakość?

  Przed ślubowaniem parlamentarzystów prezydent Andrzej Duda apelował do posłów, aby w tej kadencji, która się rozpoczyna właśnie dzisiaj, unikać radykalnego języka. Kilkadziesiąt minut później na marszałka Sejmu wybrano Elżbietę Witek (będzie to zatem kontynuacja na tej funkcji) w stosunku 235 za, do 11 przeciw (posłowie Konfederacji) i 134 głosach wstrzymujących (pozostałe kluby opozycyjne). Jak skomentował to marszałek senior Antoni Macierewicz, wybór marszałka przy takim stosunku głosów dawno nie miał miejsca.

  Etykiety: Sejm RP
 • Prezydent do posłów: Proszę, żeby język debaty nie był radykalny

  Oficjalnie IX kadencja Sejmu została zainaugurowana, w uroczystej inauguracji Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił z tej okazji orędzie. W którym apelował, aby nowi parlamentarzyści debatowali ze wzajemnym szacunkiem. Później posłowie złożyli ślubowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji prosto z Sejmu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas