Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzeciw stowarzyszeniu rozpętano nagonkę

Przeciw stowarzyszeniu rozpętano nagonkę

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 styczeń 2014 09:30

Pomysł postawienia tablicy przypominającej, że w Bydgoszczy mieściła się kiedyś Wieża Bismarcka odbił się dość mocno na wizerunku Stowarzyszenia Miłośników Zabytków ,,Bunkier”. Do tego stopnia, że nawet można usłyszeć podejrzenia o wspieranie przez tę organizację działań antypolskich.

 

Wieżę postawili w czasie zaborów bydgoscy Niemcy by uczcić swojego kanclerza Otto von Bismarcka.  Ta postać z punktu widzenia Polaków jest ocenia bardzo natywnie, gdyż prowadzona przez niego polityka była przeciwko narodowi polskiemu.

 

Gdy w styczniu 1920 roku Bydgoszcz wróciła pod polskie panowanie zastanawiano się co z tą wieżą zrobić. W gazetach toczyła się zażarta dyskusja, a nazwę obiektu zmienno na Wieżę Wolności. Po kilku latach zdecydowano się nią zniszczyć.

 

Przed tygodniem na Miejskim Komitecie Pamięci Walk i Męczeństwa rozmawiano o tym pomyśle stowarzyszenia ,,Bunkier”, który nie zyskał poparcia. I na tym ten temat mógł się zakończyć, ale przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz wystosował do stowarzyszenia dość stanowczy w treści list, gdzie nie krył oburzenia. Przedstawiono go także opinii publicznej i nagonka w internecie na stowarzyszenie się rozpoczęła. Do tego stopnia, że pojawiają się nawet zarzuty ,,o wspieranie Niemców w walce z polską pamięcią narodową”.

 

Pomysł stowarzyszenia może się nie podobać, ale po przez nierozważną krytykę możemy zniechęcić jedną z niewielu aktywnych w Bydgoszczy organizacji do dalszego działania. Skoro mowa bowiem o tożsamości narodowej, to należy pamiętać, że to właśnie Bunkier dość aktywnie wspierał powstawanie filmu historycznego ,,Tryszczyn 1939” przedstawiającego historię ludobójstwa pod Bydgoszczą we wrześniu 1939 roku.

 

Zapomina się także, że stowarzyszenie chciało tylko poinformować o tym, że w Bydgoszczy taka wieża istniała, także w wolnej Bydgoszczy pod nazwą Wieża Wolności, a w żadnym wypadku oddawać hołd jakiemukolwiek niemieckiemu kanclerzowi.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu