Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGdyby zoptymalizować zjazd na dworzec autobusowy, można by zmniejszyć natężenie ruchu

Gdyby zoptymalizować zjazd na dworzec autobusowy, można by zmniejszyć natężenie ruchu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 listopad 2017 07:59
Na czerwono propozycja ZDMiKP Na czerwono propozycja ZDMiKP Grafika Mapy Google

Wjazd na teren dworca PKS przy ulicy Jagiellońskiej znajduje się na zachód od skrzyżowania ulicy Ogińskiego z Jagiellońską. W praktyce zatem autobusy jadące np. od strony Fordonu muszą najpierw dojechać, w celu zawrócenia do ronda Jagiellonów. Generuje to zawsze dodatkowy ruch w centrum Bydgoszczy, którego nie byłoby, gdyby udało się wjazd na PKS bardziej zoptymalizować, czyli przesunąć na wschód od skrzyżowania Ogińskiego z Jagiellońską.

 

Problem poruszyła na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy radna Bernadeta Różańska -Majchrzak w interpelacji. W odpowiedzi zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz przyznał, że temat jest w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej znany, ale nie udało się dojść do porozumienia z PKS-em.

 

ZDMiKP pierwotnie miał proponować powstanie równoległej do ulicy Krakowskiej ulicy, która prowadziłaby na plac gdzie parkują autobusy PKS. Przebiegałaby ona mniej więcej za stacją Statoil. Takie rozwiązanie sprawiłoby, iż autobusy jadące od strony Fordonu mogłyby zawrócić na skrzyżowaniu Ogińskiego z Fordońską, bez konieczności dojeżdżania do ronda Jagiellonów. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwiłoby dojazd na dworzec pojazdom jadącym Trasą Uniwersytecką – obecnie muszą one zawracać dopiero na rondzie rondzie Wielkopolskim. Jak informuje jednak prezydent Kozłowicz, takim rozwiązaniem nie był zainteresowany PKS.

 

Obecnie rozważane jest wybudowanie zjazdu od drogi będącej wjazdem na Trasę Uniwersytecką w kierunku ulicy Wojska Polskiego, bezpośrednio ze skrzyżowania ulicy Jagiellońskiej i Ogińskiego. Takie rozwiązanie byłoby jednak niezgodne z przyjętymi przez resort odpowiedzialny za infrastrukturę wymogami, stąd też Bydgoszcz musiałaby najpierw uzyskać zgodę ministerstwa na odstępstwo.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Artego zdobywa Puchar Polski

  To historyczny sukces dla klubu Artego Bydgoszcz, ale całej kobiecej koszykówki w Bydgoszczy. W rozgrywanym w Gdyni turnieju finałowym, podopieczne trenera Tomasza Herketa pewnie pokonały Wisłę CanPack Kraków.

 • Zawisza przygotowuje się już do wiosny

  Po świątecznej przerwie do trenowania powrócili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni zajmują w A-klasie pozycję lidera, ale po piętach depcze im Fala Świekatowo ze stratą zaledwie dwóch punktów. Stąd też ważne będzie właściwe przygotowanie zespołu do wiosny.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Grono samorządowców przeciwko mowie nienawiści

  W 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się podpisanie Bydgoskiej deklaracji przeciwko mowie nienawiści. Jak wyjaśniał współinicjator idei poseł Łukasz Schreiber, podczas tego powstania Polacy podzieleni na różne stronnictwa, potrafili się zjednoczyć w walce o niepodległość.

 • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

  Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.