Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDlaczego Toruń dostał większe dofinansowanie na most?

Dlaczego Toruń dostał większe dofinansowanie na most?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 wrzesień 2017 17:32

Pod koniec 2013 roku oddano do użytku dwa mosty w naszym województwie – nad Wisłą w Toruniu oraz nad Brdą w Bydgoszczy. Inwestycja toruńska z racji większego rozmachu była dużo droższa, przy tym miasto to też uzyskało znacznie wyższy procent dofinansowania unijnego od bydgoskiego mostu. Dlaczego tak się stało?

Wróćmy do 2013 roku, do uroczystego otwarcia Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. W trakcie przemówienia prezydenta Rafała Bruskiego pojawia się gwiazdor z dzwonkiem, który stara się zakłócić jego przebieg. Gwiazdorem okazuje się Bogdan Dzakanowski, który kilka miesięcy później zostaje wybranym radnym Mijają lata i Dzakanowski udziela wywiadu, w którym wraz z pytającym go redaktorem sugerują, że bydgoscy dziennikarze nie zadali sobie wtedy trudu, aby zrozumieć jego motywy. Obecny radny zaś jak tłumaczy, protestował przeciwko temu, że podczas otwarcia toruńskiego mostu wicepremier Janusz Piechociński zapewnił o dodatkowym dofinansowaniu tamtej inwestycji, zaś Bydgoszcz dodatkowego wsparcia od rządu nie otrzymała. Winę miał ponosić prezydent Bydgoszczy, który przedstawicieli rządu na otwarcie Mostu Uniwersyteckiego nie zaprosił. W pewnym sensie jesteśmy obecnie świadkami kolportowania ,,fake newsa”, który warto raz na zawsze sprostować.

 

 

Inwestycja rządowa i samorządowa

Oprócz rozmachu obu inwestycji, zasadniczym elementem je różniącym były programy operacyjne. Toruńska inwestycja realizowana była z centralnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, bezpośrednio zarządzanym przez rząd. Stąd też wicepremier Piechociński miał narzędzia, aby na szczeblu Rady Ministrów zdecydować o zwiększeniu dofinansowania danej inwestycji.

 

Jeżeli chodzi o bydgoski most, to od początku był on realizowany z samorządowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Stąd też deklaracje o ewentualnym zwiększeniu dofinansowania unijnego mógł składać marszałek Piotr Całbecki a nie wicepremier Piechociński, który na wydatkowanie środków z RPO nie miał żadnego wpływu. Nie ma również możliwości finansowania inwestycji z dwóch programów operacyjnych jednocześnie. Umowę na dofinansowanie w ramach RPO w 2010 roku podpisał prezydent Konstanty Dombrowicz, którego asystentem był wówczas Dzakanowski.

 

Pierwotnie Toruń zawarł umowę na dofinansowanie budowy mostu w około 43%. Z powodu późniejszego spadku wartości inwestycji i przekazaniu dodatkowych środków w ramach POiŚ (po deklaracji wicepremiera) wzrosło do 85%. W przypadku Mostu Uniwersyteckiego w 2010 roku prezydent Konstanty Domborwicz zawarł umowę na poziomie również około 43%.

 

Osobną kwestią jest to, czy można było uzyskać z RPO większe dofinansowanie. Nie było natomiast możliwości uzyskania dodatkowych środków unijnych z programu POiŚ na czym skorzystał Toruń.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Artego zdobywa Puchar Polski

  To historyczny sukces dla klubu Artego Bydgoszcz, ale całej kobiecej koszykówki w Bydgoszczy. W rozgrywanym w Gdyni turnieju finałowym, podopieczne trenera Tomasza Herketa pewnie pokonały Wisłę CanPack Kraków.

 • Zawisza przygotowuje się już do wiosny

  Po świątecznej przerwie do trenowania powrócili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni zajmują w A-klasie pozycję lidera, ale po piętach depcze im Fala Świekatowo ze stratą zaledwie dwóch punktów. Stąd też ważne będzie właściwe przygotowanie zespołu do wiosny.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

  Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

 • Senat przyjął budżet bez poprawek

  W piątek Senat RP przyjął projekt budżetu na rok 2018. Pod głosowanie poddano wniosek o przyjęcie projektu budżetu bez poprawek, stąd też pozytywny wynik tego głosowania sprawił, że debatowanie nad poszczególnymi poprawkami zgłoszonymi przez senatorów była bezzasadna. Z racji braku poprawek Senatu, ustawa budżetowa trafi teraz do Pałacu Prezydenckiego, w celu podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.