Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDlaczego Toruń dostał większe dofinansowanie na most?

Dlaczego Toruń dostał większe dofinansowanie na most?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 wrzesień 2017 17:32

Pod koniec 2013 roku oddano do użytku dwa mosty w naszym województwie – nad Wisłą w Toruniu oraz nad Brdą w Bydgoszczy. Inwestycja toruńska z racji większego rozmachu była dużo droższa, przy tym miasto to też uzyskało znacznie wyższy procent dofinansowania unijnego od bydgoskiego mostu. Dlaczego tak się stało?

Wróćmy do 2013 roku, do uroczystego otwarcia Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. W trakcie przemówienia prezydenta Rafała Bruskiego pojawia się gwiazdor z dzwonkiem, który stara się zakłócić jego przebieg. Gwiazdorem okazuje się Bogdan Dzakanowski, który kilka miesięcy później zostaje wybranym radnym Mijają lata i Dzakanowski udziela wywiadu, w którym wraz z pytającym go redaktorem sugerują, że bydgoscy dziennikarze nie zadali sobie wtedy trudu, aby zrozumieć jego motywy. Obecny radny zaś jak tłumaczy, protestował przeciwko temu, że podczas otwarcia toruńskiego mostu wicepremier Janusz Piechociński zapewnił o dodatkowym dofinansowaniu tamtej inwestycji, zaś Bydgoszcz dodatkowego wsparcia od rządu nie otrzymała. Winę miał ponosić prezydent Bydgoszczy, który przedstawicieli rządu na otwarcie Mostu Uniwersyteckiego nie zaprosił. W pewnym sensie jesteśmy obecnie świadkami kolportowania ,,fake newsa”, który warto raz na zawsze sprostować.

 

 

Inwestycja rządowa i samorządowa

Oprócz rozmachu obu inwestycji, zasadniczym elementem je różniącym były programy operacyjne. Toruńska inwestycja realizowana była z centralnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, bezpośrednio zarządzanym przez rząd. Stąd też wicepremier Piechociński miał narzędzia, aby na szczeblu Rady Ministrów zdecydować o zwiększeniu dofinansowania danej inwestycji.

 

Jeżeli chodzi o bydgoski most, to od początku był on realizowany z samorządowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Stąd też deklaracje o ewentualnym zwiększeniu dofinansowania unijnego mógł składać marszałek Piotr Całbecki a nie wicepremier Piechociński, który na wydatkowanie środków z RPO nie miał żadnego wpływu. Nie ma również możliwości finansowania inwestycji z dwóch programów operacyjnych jednocześnie. Umowę na dofinansowanie w ramach RPO w 2010 roku podpisał prezydent Konstanty Dombrowicz, którego asystentem był wówczas Dzakanowski.

 

Pierwotnie Toruń zawarł umowę na dofinansowanie budowy mostu w około 43%. Z powodu późniejszego spadku wartości inwestycji i przekazaniu dodatkowych środków w ramach POiŚ (po deklaracji wicepremiera) wzrosło do 85%. W przypadku Mostu Uniwersyteckiego w 2010 roku prezydent Konstanty Domborwicz zawarł umowę na poziomie również około 43%.

 

Osobną kwestią jest to, czy można było uzyskać z RPO większe dofinansowanie. Nie było natomiast możliwości uzyskania dodatkowych środków unijnych z programu POiŚ na czym skorzystał Toruń.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Rawys Raciąż – Zawisza

  Zwycięstwo Rawysa nad Zawiszą było największą niespodzianką 6 kolejki A-klasy. Gospodarzom na pewno pomagało własne boisko. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

 • Osada Oxfordu triumfuje na Brdzie

  W sobotę odbyła się XXVI edycja Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Tradycją się stało, że regaty zamyka prestiżowy wyścig pomiędzy brytyjskimi uniwersytetami Oxford i Cambridge. Tegoroczna Wielka Wioślarska okazała się szczęśliwa dla Oxfordu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Bydgoskich radnych nie przekonuje ,,pijar” prezesa portu lotniczego

  W trakcie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki przedstawi informację o sytuacji spółek wojewódzkich. Oczekują tego radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Największe zainteresowanie będą zapewne budzić dwie spółki: Port Lotniczy Bydgoszcz i Kujawksko-Pomorski Transport Samochodowy we Włocławku.

 • Dofinansowanie unijne na przebudowę mostu nad Gąsawką

  Prawie 13 mln zł w tym roku zostanie wydane rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 251 od granicy województwa wielkopolskiego do Żnina, wraz z przebudową mostu nad Gąsawką w tym mieście (ulica Dworcowa). Zadanie zostanie dofinansowane w dużym stopniu przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace budowlane rozpoczęły się już wiosną.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.