Jesteś tutaj: HomeEurowyboryCzy to będzie najważniejsza debata w Unii Europejskiej?

Czy to będzie najważniejsza debata w Unii Europejskiej?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego niedziela, 12 maj 2019 23:31
Czy to będzie najważniejsza debata w Unii Europejskiej? Fot: European Union

W środę 15 maja w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się tzw. ,,Debata Przewodniczących”, w trakcie której przedstawiciele najważniejszych sił w europejskiej polityce porozmawiają o przyszłości Unii Europejskiej. Debata będzie transmitowana na wiele języków. W debacie wezmą udział potencjalni kandydaci na Przewodniczącego Komisji Europejskiej (tę funkcję do jesieni będzie pełnił Jean-Claude Juncker).

 

Do debaty zostali zaproszeni liderzy działających w Parlamencie Europejskim frakcji. Największą EPP będzie reprezentował Niemiec Manfred Weber, związany z partią CDU. Druga siła w PE Partia Europejskich Socjalistów (PES) jako swojego kandydata wskazała Holendra Fransa Timmermansa, który dał się poznać z krytyki polskiego rządu. Europejscy Konserwatorzy i Reformatorzy wskazali do tej debaty związanego z partią ODS Czecha Jana Zahradila.

 

Pozostali uczestnicy debaty: Dunka Margethe Vestager – ALDE; Niemka Ska Keller – Zieloni; Hiszpan Oriola Junquerasa – Wolny Sojusz Europejski; Belg Nico Cue – GUE/NGL.

 

W debacie zabraknie zatem przedstawicieli potencjalnych nowych sił w Parlamencie Europejskim, jak chociażby włoskich inicjatyw Koalicji Salviniego oraz Ruchu Pięciu Gwiazd (przy potencjalnym udziale Polaków z Kukiz15).

 

Dżentelmeńskie ustalenia wskazują, iż nowym Przewodniczącym Komisji Europejskiej będzie ten uczestnik debaty, którego frakcja uzyska w skali Unii Europejskiej najlepszy wynik w trakcie planowanych na 26 maja wyborów. Nie jest to jednak w żaden sposób usankcjonowane w unijnych przepisach.

 

Zakładając jednak, że ta formuła zostanie uszanowana przez szefów rządów, to biorąc udział 26 maja w wyborach, będziemy mieli również jako Polacy wpływ na wynik tych wyborów:

- głosując na kandydatów PO lub PSL na listach Koalicji Europejskiej to opowiemy się za wizją Europy, którą w debacie zaproponuje Manfred Weber;

- głosując na kandydatów SLD na listach Koalicji Europejskiej poprzemy wizję Fransa Timmermansa;
- wizję Jana Zahradila poprzemy głosując w Polsce na Prawo i Sprawiedliwość;

- wizję kandydatów partii Zieloni z list Koalicji Europejskiej w debacie zaprezentuje Ska Keller.

 

Relacje z debaty zaprezentujemy na Portalu Kujawskim.

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021