Jesteś tutaj: Home

Amerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 wrzesień 2019 10:56
Amerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie? Fot: Jakub Szymczuk / KPRP

W poniedziałek wieczorem - godzina 20:20 czasu polskiego – w Nowym Jorku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie potrwało 30 minut i zakończyło się podpisaniem deklaracji o pogłębieniu współpracy obronnej.

Porozumienie zakłada większą obecność sił amerykańskich w Polsce. Co istotne, zawiera pewne szczegóły dotyczące ulokowania amerykańskich sił. Główną siedzibą Centrum Szkolenia Bojowego ma być Drawsko Pomorskie, baza lotnicza zlokalizowana będzie natomiast pod Wrocławiem, lotnicza brygada bojowa będzie zlokalizowana w Powidzu., siły specjalne mają stacjonować w Lublincu. Kwestią do dalszej dyskusji jest ulokowanie pancernej brygady grupy bojowej.

 

I właśnie ten ostatni element, który będzie przedmiotem dalszych polsko-amerykańskich rozmów, dla nas może okazać się najciekawszy. Lokacji amerykańskiej brygady pancernej w Polsce Ministerstwo Obrony Narodowej poświęciło opracowane pt. ,,Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland”. Ten dokument przekazany Amerykanom przez MON proponuje lokalizację w rejonie Bydgoszczy i Torunia. W ubiegłym roku był on dość głośno cytowany przez media polskie i amerykańskie.

 

Za atuty wskazuje się funkcjonowanie w Bydgoszczy instytucji NATO (w tym Centrum Szkolenia Sił Połączonych), funkcjonowania lotniska cywilnego oraz licznych mniejszych lotnisk w regionie, infrastruktury związanej z przemysłem lotniczym (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2), bliskie położenie portu marynarki wojennej w Gdyni oraz konsulatu USA w Poznaniu, a także dobre połączenia z Niemcami (bazy miałyby zostać ulokowane głównie do obrony przed Federacją Rosyjską). Raport wskazuje również na funkcjonowaniu w Bydgoszczy i Toruniu 15 szpitali, 7 uniwersytetów i 2 międzynarodowych szkół. Toruń został wskazany natomiast przede wszystkim z powodu dużego poligonu. Dodatkowy atut naszego regionu to zlokalizowanie w Inowrocławiu bazy śmigłowców bojowych.

 

Z opracowania Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland

 

Ewentualne zlokalizowanie brygady zmechanizowanej w naszym regionie jest zatem wciąż kwestią otwartą.

 

Po spotkaniu z polskim prezydentem, prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu najbliższych kilku miesiecy zniesione zostaną wizy dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj