Jesteś tutaj: Home

To było ostatnie, ale nie do końca - posiedzenie Sejmu w tej kadencji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 12 wrzesień 2019 10:47
To było ostatnie, ale nie do końca - posiedzenie Sejmu w tej kadencji Fot: Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Wczoraj (11 września) Sejm RP VIII kadencji obradował po raz ostatni przed wyborami, sytuacja jest jednak o tyle nietypowa, bowiem 86. posiedzenie Sejmu nie zostało jednak zakończone, a jedynie ogłoszono w nim przerwę. Posiedzenie zostanie wznowione za nieco ponad miesiąc – 15 października, czyli już po wyborach parlamentarnych. Zaskakująca decyzja marszałek Witek wywołała falę spekulacji.

 

Wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz15 wprost zarzuca, że tą sytuacją bez precedensu większość rządząca złamała obyczaj parlamentarny. Niektórzy posłowie opozycji spekulują, że PiS w ten sposób zabezpiecza się na wypadek utraty większości, bowiem 15 i 16 października obradował będzie Sejm wobec obecnego składu, co może partii rządzącej pozwolić na przegłosowanie jeszcze kilku ustaw.

 

Wicemarszałek Ryszard Terlecki wyjaśnia natomiast, że Prezydium Sejmu podjęło taką decyzję z uwagi na krótką kampanie wyborczą. Ta faktycznie licząc od dzisiaj potrwa 30 dni.

 

W środę wieczorem odbyła się emocjonująca debata nad wnioskiem opozycji o dymisję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Opozycja domagała się jego głowy w związku ze skandalem hejterskim w jego resorcie, gdzie działaniami szkalującymi przeciwników politycznych miał kierować jego zastępca. W obronie ministra stanęło 240 posłów, jego dymisji chciało 174. Jeszcze przed tym głosowaniem premier Mateusz Morawiecki wskazywał również na zarzuty o kierowanie hejtem wobec posła Krzysztofa Brejzy z Inowrocławia - Uderzcie się we własną pierś i postarajcie się wyeliminować mowę nienawiści z waszej narracji. Dlaczego schowaliście teraz pana Brejzę?

 

Brejza w głosowaniu nad wotum nieufności dla ministra Ziobry nie wziął udziału.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów