Jesteś tutaj: Home

Frekwencja to nasz wspólny interes

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 24 maj 2019 18:20
Frekwencja to nasz wspólny interes Fot: European Union, 2019

Zachęcanie do licznego udziału w wyborach to na pewno rzecz ważna z punktu rozwoju obywatelskości i demokracji. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma znaczenie szczególne, bowiem okręgi nie mają ustalonej ,,odgórnie” liczby mandatów. Od tego jak licznie pójdziemy w niedzielę (26 maja) na wybory, zależeć będzie liczba reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego.

W historii obecności naszego województwa w Unii Europejskiej mieliśmy dwukrotnie po trzech europosłów, ale też w latach 2004-2009 był tylko jeden. Teoretycznie może się zdarzyć, że dla kujawsko-pomorskiego nie będzie żadnego mandatu. Podział mandatów na okręgi odbywa się bowiem w oparciu o bezwzględne liczby oddanych głosów. Z racji tego, że województwo kujawsko-pomorskie pod względem populacji jest jednym z najmniejszych okręgów wyborczych, mamy nieco utrudnioną sytuację, stąd też ważna będzie nasza obecność przy urnach wyborczych w niedzielę.

 

Więcej o algorytmach podziału mandatów piszemy - Dlaczego frekwencja w wyborach europejskich jest tak ważna?

 

Czym wyższa frekwencja, tym też większy proces społeczeństwa ma wpływ na wybór władz. Jest to zatem ważny wskaźnik demokratyczny.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.