Jesteś tutaj: Home

Błaszczak posłuchał posłanki Sobeckiej i przeniósł WOT do Torunia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 marzec 2018 19:25

Jesienią ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zdecydował o ustanowieniu siedziby dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, dla województwa kujawsko-pomorskiego w Bydgoszczy. Zmienił się na początku roku jednak minister i również siedziba WOT, na Toruń.

Kilka tygodni temu lament z powodu ustanowienia siedziby dowództwa WOT w Bydgoszczy podniosła toruńska posłanka Anna Sobecka. W swojej interpelacji wyraziła co prawda niespójne informacje, iż rzekomo minister Macierewicz miał wskazać Toruń, zaś jego następca Mariusz Błaszczak zmienić na Bydgoszcz. Okazało się w praktyce, że po interpelacji Sobeckiej, to właśnie Błaszczak zdecydował się przenieść dowództwo WOT z Bydgoszczy do Torunia.

 

O decyzji dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelacje posła Pawła Skuteckiego, który upublicznił ją na Facebook-u – Natomiast w Bydgoszczy, gdzie pierwotnie planowano umieszczenie Dowództwa, znajduje się już wiele instytucji wojskowych – zarówno narodowych, jak i sojuszniczych – uzasadnia swoją decyzję Ministerstwo Obrony Narodowej – Decyzja, która ustanowiła siedzibę Dowództwa 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu będzie miała również pozytywny wpływ na równomierny rozwój województwa.

 

Czy jest to decyzja oparta o merytoryczne uwarunkowania? Jutro do tematu wrócimy. Widać jednak, że po odwołaniu wiceministra Bartosza Kownackiego, pozycja Bydgoszczy na wojskowej mapie Polski może zmaleć.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.