Jesteś tutaj: Home

Naczelna Rada Adwokacka oddaje hołd prezydentowi Maciaszkowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 styczeń 2018 18:55

W roku 2018 adwokaci obchodzą stu lecie polskiej adwokatury. Pierwszym oficjalnym wydarzeniem w ramach tego roku jest uczestnictwo w obchodach 98-tej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Prezes NRA, adwokat Jacek Trela w swoim wystąpieniu zwracał się bezpośrednio do prezydenta Jana Maciaszka, który rządził Bydgoszczą w latach 1920 – 1921.

O godzinie 15:00 na schodach Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej odbyła się inscenizacja wydarzeń z 19 stycznia 1920 roku, gdy niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał władze komisarycznemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi. Po części historycznej, głos zabrał adw. Jacek Trela - W tym roku obchodzimy jako adwokaci stulecie adwokatury polskiej – podkreślał - Ta piękna inscenizacja, która przenosi nas 98 lat wstecz, upoważnia mnie do tego, żeby zwrócić się bezpośrednio do waszego prezydenta ówczesnego Jana Maciaszka, adwokata. Panie mecenasie, panie prezydencie, pan był państwowcem, działaczem samorządowym z krwi i kości, był pan wybitnym adwokatem i głosicielem praw obywatelskich. To właśnie w tej inscenizacji, którą dzisiaj usłyszeliśmy, pan wysłowił deklarację równych praw dla wszystkich obywateli Bydgoszczy. Bez znaczenia dla pochodzenia i narodowości. To pan i panu podobni adwokaci w Polsce niepodległej kształtowali wzory postępowań dla kolejnych pokoleń adwokatów i również dla nas. Obecny rok to są lata, w których adwokatura, w sposób wyraźny prezentuje stanowisko w obronie praw ludzi, praw obywatelskich, w obronie konstytucji, na rzecz niezależnych i bezstronnych sądów. To są wartości, które przyświecają nam, których był pan wzorem.

 

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej wyraził wielki zachwyt miastem nad Brdą - W Bydgoszczy można się zakochać. Ludzie, piękna architektura, nowoczesne miasto, piękne miasto – to jest to, czego można wam zazdrościć. Bydgoszcz jest świetnym miastem do mieszkania, tutaj można się zakochać. I ja wam bije brawo, jesteście bydgoszczanami i możecie być z tego dumni.

 

Inscenizacja:

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.