Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest consensus radnych, że Most Uniwersytecki trzeba było zamknąć

Jest consensus radnych, że Most Uniwersytecki trzeba było zamknąć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 luty 2021 15:23
Jest consensus radnych, że Most Uniwersytecki trzeba było zamknąć Fot: Bogusław Białas

W środę w trybie zdalnym odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy związana z sytuacją kryzysową, jaką było zamknięcie Mostu Uniwersyteckiego. Sesja nie przyniosła wielkiego przełomu, bowiem nieobecni byli przedstawiciele Transprojektu Gdańskiego, projektanta mostu, którzy poprosili o więcej czasu na przeanalizowanie sytuacji. Obrady pozwoliły jednak usystematyzować wiele faktów.

Szczególnie ważne było wystąpienie prof. Krzysztofa Żółtowskiego, autora analizy, w oparciu o którą dyrektor ZDMiKP w konsultacji z prezydentem, zdecydowali się zamknąć Most Uniwersytecki - Stanęliśmy przed dwoma wyjściami – ogromnym ryzykiem utraty zdrowia i życia, utraty ogromnego majątku jakim jest most oraz zamknięciem konstrukcji.- wyjaśnił Żółtowski.

 

Decyzji o zamknięciu mostu nie kwestionowała również opozycja - Zgadzam się z decyzją pana prezydenta o zamknięciu mostu, ona była słuszna – oceniała radna Grażyna Szabelska z PiS.

 

W środę wcześnie rano do bydgoskiego ratusza trafiła też wstępna analiza przysłana przez Transprojekt Gdański, który w temacie Mostu Uniwersyteckiego prowadzi analizy wspólnie z Politechniką Gdańską. Udostępniony koreferat co prawda wciąż wyraża pewne wątpliwości co do wyliczeń prof. Żółtowskiego, ale jak czytamy – zespół Politechniki Gdańskiej nie kwestionuje potencjalnego niebezpieczeństwa, związanego z aktualnym stanem mostu (…) Działania zespołu PG mają na celu wspomóc wszystkie zaangażowane w zadanie instytucje w przywróceniu pełnej funkcjonalności obiektu.

 

Dla prezydenta Transprojekt jest podejrzanym

- Będziemy sądzić, nie wiemy jeszcze kogo, o odszkodowanie – zapowiedział prezydent Rafał Bruski, wystąpienie na dalszą drogę prawną. Włodarz miasta poinformował, że dyrektor ZDMiKP zawiadomił również prokuraturę, o tym, że mogło dojść do zaniedbań przy tej inwestycji.

 

Nie sposób było jednak nie zauważyć, że dla prezydenta to właśnie projektant mostu firma Transprojekt Gdański, blisko związana z Politechniką Gdańską, to główny podejrzany - Dzisiaj Transprojekt Gdański musi zbierać dowody na to, aby udowodnić, że to nie ich wina – wskazał prezydent Bruski.

 

Dalsze decyzje zależą od nadzoru budowlanego

Prezydent Rafał Bruski poinformował, że o otwarciu mostu będzie musiał zdecydować nadzór budowlany, najprawdopodobniej przez długi czas jednak na to się nie zanosi. Trwają przygotowania do podparcia konstrukcji przez bydgoską firmę Kormost, po tym można by zacząć naprawę mocowań want, wcześniej jednak trzeba znaleźć przyczynę całego zamieszania, bez czego nie da się skutecznie wyeliminować wady konstrukcyjnej. Prof. Żółtowski wyraził pogląd, że nawet po podparciu konstrukcji, jej udostępnianie kierowcom nie jest zalecane.

 

Tranprojekt pełen koreferat zapowiedział udostępnić w ciągu najbliższego miesiąca.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu