Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz i jej dłuższa droga do Niepodległej

Bydgoszcz i jej dłuższa droga do Niepodległej

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 listopad 2020 00:14

Dzisiaj przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a przynajmniej jej symbolicznego ogłoszenia, bowiem niepodległy byt Odrodzonej Polski został zapewniony dopiero po pokonaniu w sierpniu 1920 roku bolszewików, czego 100. rocznicę obchodziliśmy kilka tygodni temu. Przed dwoma laty – na 100. rocznicę uruchomiliśmy projekt ,,Bydgoszcz Niepodległa”, pokazujący tą krętą drogę Bydgoszczy do Niepodległej, w tym wysiłki wielu bydgoszczan, żyjących w różnym okresie, którzy stawiali nad Brdą odpór żywiołom germańskim.

Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić Państwa do wizyty pod adresem - http://bydgoszczniepodlegla.pl – pod którym prezentujemy treści poświęcone dążeniom bydgoszczan do Polski. Podkreślamy tam też takie daty jak – 3-5 grudnia 1918 – Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu; 27 grudnia 1918 roku wybuch Powstania Wielkopolskiego; 16 lutego 1919 roku zawarcie rozejmu w Trewirze; 28 czerwca 1919 roku - podpisanie Traktatu Wersalskiego, czy styczeń 1920 roku gdy Bydgoszcz wróciła do Polski.

 

 

Jubileuszowe obchody

W ramach naszego projektu ,,Bydgoszcz Niepodległa”, byliśmy współorganizatorami konferencji z okazji: 100. rocznicy 11 listopada 1918 roku, 99 i 100 rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego i 100 rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego (rozejm w Trewirze).

 

11 listopada 1918 roku w Bydgoszczy

Polacy, będący w Bydgoszczy mniejszością, czytali głównie Dziennik Bydgoski, który z dużym zainteresowaniem pisał o problemach państwa niemieckiego. 3 listopada 1918 roku w Kilonii wybucha bunt marynarzy. Dość szybko rozpowszechnia się on na cały kraj, wybucha rewolucja. W Dzienniku Bydgoskim z dnia 9 listopada czytamy o niepokojach w niemieckich miastach, pada nawet stwierdzenie ,,Idzie bolszewizm!”, przy czym redakcja uspokaja, iż jest to łagodniejsza rewolucja niż w Rosji. Pojawiają się w gazecie również spekulacje, iż cesarz Wilhelm II może złożyć koronę. Kolejny numer potwierdza fakt złożenia korony oraz zrzeczenia się przez prawowitego następce prawa do tronu.

 

Najważniejszą informacją wydrukowaną w numerze z 9 listopada był jednak faks jaki niemieckie dowództwo miało wystosować do głównodowodzącego siłami Francji marszałka Ferdinanda Focha, co wskazuje, iż lada dzień Niemcy mogą skapitulować Bydgoszczanie zatem nie wiedzą o tym, iż z nocy 7 na 8 listopada zawiązał się w Lublinie socjalistyczny rząd Ignacego Daszyńskiego.

Jeżeli spojrzymy na dzień 11 listopada z punktu widzenia dziejowego, to najważniejszym wydarzeniem było podpisanie w wagonie kolejowym, we francuskim Compiegne rozejmu, który wprowadzał zawieszenie broni. O tym też dzień później przeczytają bydgoszczanie w Dzienniku Bydgoskim. Drugą najważniejszą informacją był natomiast przebieg rewolucji w Bydgoszczy. Najważniejszym wydarzeniem 11 listopada 1918 roku w Bydgoszczy było zatem przejęcie władzy przez Radę Żołnierzy.

 

Informacja o wydarzeniach z Warszawy pojawiła się dopiero 13 listopada nad Brdą. Opiera się ona na informacjach przekazanych przez telegraf, bowiem jak wyjaśnia redakcja – do Bydgoszczy nie docierają gazety warszawskie.

 

Dla bydgoszczan walka o niepodległość dopiero się zaczyna.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu