Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO tym czego politycy chcą, aby mieszkańcy nie wiedzieli. Czyli, dlaczego za śmieci płacimy tak dużo?

O tym czego politycy chcą, aby mieszkańcy nie wiedzieli. Czyli, dlaczego za śmieci płacimy tak dużo?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 25 wrzesień 2020 07:03

Stanowienie prawa w tak dużym państwie jak Polska to dość skomplikowany proces, od decyzji w Warszawie zależą bowiem decyzje w samorządach. Nie każdy Polak na tym się zna, co wykorzystują politycy, próbując w oparciu o wygodne sobie wyrywki rzeczywistości budować narrację. Zacznijmy jednak od zadanego w tytule pytania – czy za śmieci w Bydgoszczy moglibyśmy płacić mniej?

Odpowiedź jest twierdząca, bo być może za jakiś czas – kilka tygodni, miesięcy – będzie można obniżyć opłatę o kilka złotych od mieszkańca.

 

Dzisiaj płacimy 21 zł miesięcznie od osoby - na tę kwotę składa się część na utylizację odpadu w kompleksie ProNatury, za odbiór odpadów, a także jest według wyliczeń ratusza 5 zł, nazwijmy to dopłaty do nieruchomości niezamieszkałych. Chodzi o to, że system musi się bilansować, z kolei w ustawie jest ustalony limit maksymalnej opłaty od pojemnika w nieruchomości niezamieszkałej. Zdaniem wielu samorządowców maksymalna stawka jest zaniżona, przez co mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych muszą dokładać do kosztów gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych.

 

Co ciekawe – w retoryce bydgoskich radnych KO i PiS zauważyć można, że jest co do powyżej opisanych przeze mnie faktów zgoda. Radni PiS proponowali nawet swój projekt zmiany uchwały, aby w Bydgoszczy wyłączyć nieruchomości niezamieszkałe z systemu (dopuszcza takie działanie ustawa), ratusz nie chciał się jednak zgodzić uznając, że nieruchomości niezamieszkałe (np. restauracje) poza systemem będą akurat zjawiskiem niekorzystnym. Lokalny biznes mógłby się znaleźć na łasce monopolistów. Z kolei zastępca prezydenta Michał Sztybel na każdym kroku apeluje do rządu o zmianę ustawy, co ciekawe w sierpniu Ministerstwo Klimatu przyznało, że ten krytykowany przez samorządy przepis będzie zmieniony, co może sprawić, że za kilka miesięcy nie będziemy płacić 21 zł w Bydgoszczy, ale może 16 zł.

 

Tak to wygląda po przeanalizowaniu tematu, w lokalnej debacie politycznej miejsca na analizy nie ma, za to jest podsycanie emocji wyborców – przecież nikt nie liczy, że radni PiS mogliby uznać, że ich rząd mógł wprowadzić do obrotu prawnego taki bubel, z drugiej strony radni PO nie mogliby też zmarnować okazji, aby skrytykować rząd.

 

Pokazuje to jednak pewien problem – jak bardzo od mieszkańców oderwani są lokalni politycy, którzy coraz bardziej zajmują się sobą, wzajemną wojną, zamiast szukać rozwiązać problemów. Bo czy radni usiedli i o powyżej opisanym problemie podyskutowali rzeczowo?

 

O papieża radni woleli się kłócić

Przytoczę jeszcze jeden z przykładów, wręcz dziecinnego zachowania bydgoskiej klasy politycznej. W okresie, gdy obrady odbywały się zdalnie (co utrudniało techniczne ich prowadzenie) głosowany był wniosek o nazwanie parku im. Karola Wojłtyły w Smukale. Radna Grażyna Szabelska z PiS zaproponowała, aby wniosek przyjąć przez aklamację (w rezultacie jednogłośnie). W tym momencie błąd popełniła osoba prowadząca obrady, która powinna zadać pytanie czy ktoś z radnych jest przeciwko, zamiast tego poddała go pod głosowanie (można wybaczyć to, z uwagi na zdalny charakter, co wywołuje dodatkowy stres) – w tym głosowaniu już radni nie byli jednomyślni. Pojawił się chaos, który wyjaśniła dopiero mecenas odpowiedzialna za właściwy przebieg sesji – poinformowała ona, że skoro nie było po propozycji radnej (aklamacji) głosu sprzeciwu, to uchwała została przyjęta przez aklamację, natomiast późniejsze głosowanie nie powinno już mieć miejsca, można uznać je za błąd w sztuce prowadzenia obrad.

 

Przez kolejny tydzień radni zamiast cieszyć się, że postać Karola Wojtyły, późniejszego św. Jana Pawła II została jednomyślnie uczczona (tak to wygląda z punktu widzenia formalnego) okładali się o wyniki głosowania błędnie zarządzonego, które nie powinno mieć miejsca.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu