Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiemcy inwestują w bratni dla Kanału Bydgoskiego kanał

Niemcy inwestują w bratni dla Kanału Bydgoskiego kanał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 kwiecień 2020 00:33
Barka na kanale Finow Barka na kanale Finow

Starszym bratem Kanału Bydgoskiego jest Kanał Finow zbudowany na początku XVII wieku na zachód od Odry. Kanał Finow stracił na znaczeniu w pierwszej połowie XIX wieku, gdy oddano do użytku prawie równoległy kanał Odra-Hawela. Obecnie Kanał Finow posiada klasę Ib, czyli niższą od tej w jakiej znajduje się droga wodna E-70 w Polsce w ramach Kanału Bydgoskiego.

 

Natomiast niemiecki kanał Odra-Hawela posiada na części III klasę żeglowności, zaś na pozostałej nawet V. Dostosowanie polskiego odcinka drogi E-70 do wyższej klasy niż II wymagać będzie budowy równoległej do Kanału Bydgoskiego drogi wodnej. W czasie okupacji powstała koncepcja budowy kanału pomiędzy Bydgoszczą i Fordonem (wówczas niezależnego miasta), która pozwalała rozwiązać problem z niekorzystnym dla żeglugi uwarunkowaniem Brdy.

 

Kanał Bydgoski według polityki państwa polskiego ma utrzymać II klasę żeglowności i służyć głównie turystyce. Stąd też wraz z Kanałem Finow może budować ofertę turystyczną. W ostatnim czasie władze niemieckiego powiatu Barnims w Brandenburgii doprowadziły do założenia inicjatywy na rzecz kanału. ,,Unser Finowkanal” (Nasz kanał Finow). Inicjatywa ma otrzymać na opiekę nad kanałem 10 mln euro, z czego 45% pokryje rząd federalny w Berlinie, 50% Brandenburgia, a pozostałą część samorządy niższego szczebla.

 

Na sympozjum  zaproszono również gości z Bydgoszczy, z uwagi na przebiegający kanał.

 

Chcą wpisać kanał do UNESCO

Stowarzyszenie ,,Unser Finowkanal”stawia sobie za cel zapisanie Kanału Finow w światowym rejestrze dziedzictwa UNESCO. Od wielu lat takie działania podejmowane są też w Polsce w sprawie Kanału Bydgoskiego. Z racji tego, że jeszcze nieco ponad 100 lat temu oba kanały tworzyły jeden gospodarczy organizm, być może podjęcie wspólnych starań ułatwią o osiągnięcie tych celów.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19
  • Dla młodego pokolenia etos Solidarności niewiele już znaczy. Politycy tego nie chcą natomiast widzieć

    Przed tygodniem byłem świadkiem jak policjanci znoszą z ulicy młodych aktywistów, którzy zablokowali ulicę Jagiellońską, domagając się większych działań rządzących na rzecz klimatu. Nie zamierzam chwalić takiego łamania przepisów, ale nie sposób nie zauważyć, że jest to autentyczna deklaracja tożsamościowa młodego pokolenia. Mogę mieć wobec tej rewolucji politycznej duże obawy, ale nie mogę udawać, że to się nie dzieje.

Wiadomości z regionu