Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKsiądz przeszedł z ,,Chrystusem” ulicami Bydgoszczy, papież zachęca do wspólnej modlitwy

Ksiądz przeszedł z ,,Chrystusem” ulicami Bydgoszczy, papież zachęca do wspólnej modlitwy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 marzec 2020 11:41
Ksiądz przeszedł z ,,Chrystusem” ulicami Bydgoszczy, papież zachęca do wspólnej modlitwy Fot: Bazylika

Sytuacja epidemiczna sprawia, że znacznie mniej osób uczestniczy w Mszach Świętych, co nie musi jednak oznaczać, że życie religijne w Polsce zamarło. Codziennie w okolicach godziny 21 duszpasterstwo Martyria prowadzi transmisje na żywo (przez Facebook-a), z modlitwy Apelu Jasnogórskiego. W niedzielę ks. Sławomir Bar z bydgoskiej Bazyliki przeszedł ulicami parafii z monstrancją.

 

W monstrancji jak wieżą katolicy jest obecny eucharystyczny Jezus Chrystus, dlatego wiele osób widząc kapłana, zgodnie ze starym zwyczajem klękało. W innych częściach Polski również w czasie pandemii kapłani wychodzili z ,,Chrystusem” na ulicę. Ma być to przede wszystkim symbol dla wiernych, że Chrystus jest również z nimi w tym trudnym czasie. Chrystus eucharystyczny na ulicach ma przede wszystkim dać ludziom nadzieję.

 

Kapłani wędrujący z monstrancją to element historii Kościoła, tak postępowano zawsze w trudnych czasach. W polskiej kulturze zakorzeniła się scena z filmu Jerzego Hoffmana ,,Potop”, gdy w trakcie bitwy o Jasną Górę, w gwarze uderzających kul armatnich ze szwedzkich dział, odbywała się procesja z Najświętszym Sakramentem. Dzisiaj tamto wydarzenie opisane przez Henryka Sienkiewicza wydawać będzie się dla wielu niezrozumiałe, ale wpływało na morale broniących Jasnej Góry. Obrona Częstochowy odwróciła losy wojny polsko-szwedzkiej.

 

 

Fot: Bazylika

 

 

Wspólnoty pomagają

Pandemia pandemią, ale jeść przecież trzeba. Bazylika jest jednym z miejsc w Bydgoszczy, gdzie codziennie bezdomni i potrzebujący mogą uzyskać posiłek. W okresie pandemii koronawirusa misjonarze ze zgromadzenia św. Wincentego a'Paulo również gotują posiłki, a nawet z większym zaangażowaniem, bowiem sytuacja w jakiej żyjemy również dotyka tych najbardziej potrzebujących.

 

W tym roku Misterium Męki Pańskiej w Fordonie się nie odbędzie. Co roku angażowało to angażowało rzesze osób, byli to aktorzy, cała obsługa. Duszpasterstwo Akademickie ,,Martyria” zaoferowało się kilka dni temu w pomoc dla dla seniorów i osób niepełnosprawnych, np. przy zrobieniu zakupów, w tym zakupie leków.

 

Papież prosi o wspólną modlitwę

W niedzielę papież Franciszek poprosił wszystkich chrześcijan, niezależnie do kościoła jakiego przynależą, aby jutro – 25 marca – o godzinie 12:00 na całym świecie. Papież będzie się modlił sam na Placu Świętego Piotra w Watykanie - Na pandemię wirusa chcemy odpowiedzieć powszechnością modlitwy, współczucia, czułości. Trwajmy zjednoczeni. Sprawmy, aby naszą bliskość odczuły osoby najbardziej samotne i najbardziej doświadczone.

 

Papież zachęca do modlitwy modlitwą Ojcze Nasz. Polscy biskupi apelują, aby w tym czasie w całym kraju zabrzmiały dzwony kościelne.

 

 


 

Będziemy się starali transmitować dla Was modlitwę z Placu Świętego Piotra. Od momentu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego transmitujemy w naszych mediach społecznościowych Msze Świętą o godzinie 12:30 z kaplicy obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

  Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

  W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

 • Prezydent Duda: Ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskiej rodziny i polskiego bezpieczeństwa

  Podczas dzisiejszego wiecu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim, prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do tłumnego udziału w drugiej turze, zachęcając, aby frekwencja była jeszcze większa niż w pierwszej turze, która odbyła się 28 czerwca. Prezydenta apelował o pomoc w dostaniu się do lokalu wyborczego tym, którzy mają trudności w przemieszczaniu się.

Wiadomości z regionu