Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW okresie przejściowym zgromadzenia były zakazane

W okresie przejściowym zgromadzenia były zakazane

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 styczeń 2020 00:27
W okresie przejściowym zgromadzenia były zakazane Obraz Romana Puchowskiego

Wczoraj przypadła 100. rocznica wejścia w życie Traktatu Wersalskiego, rozpoczęło się oczekiwanie na opuszczenie terenów przyznanych Polsce na konferencji pokojowej przez wojska niemieckie i wkraczania na nie nowych gospodarzy, wojska polskiego. Nastąpić miało to po siedmiu dniach od ratyfikacji, czyli od 17 stycznia. 13 stycznia do ludności polskiej i niemieckiej skierowano odezwę.

Fragment odezwy opublikowany przez Dziennik Bydgoski w języku polskim:

 

 

Jak czytamy, apeluje się do ludności, aby przekazanie Bydgoszcz z rąk niemieckich w polskie odbywało się w spokoju. Jednocześnie wydarzenia te nazywano już wówczas historycznymi. Zakazano również na ten czas zgromadzeń publicznych.

 

Odezwę w imieniu podkomisariatu na obwód notecki (polskie struktury) podpisał radca Melchior Wierzbicki oraz w imieniu władz niemiecki prezes rejencji (dzisiaj nazwalibyśmy go wojewodą) Friedrich von Bülow.

 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu