Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWiatrak, który znamy dobiega końca

Wiatrak, który znamy dobiega końca

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 październik 2019 00:11

Już dzisiaj możemy zacząć zadawać pytanie, czy w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci? Przez kilkanaście lat wydarzenie organizowane przez środowisko Wiatraka budowało swoją markę, teraz przez nie najlepszy klimat wszystko może się popsuć. Coraz powszechniejsze staje się zniechęcenie.

Wiatrak to przede wszystkim ludzie zaangażowani w szereg dzieł, a nie budynek czy posiadająca osobowość prawną fundacja. W czerwcu właściwie twórca Wiatraka, który przez lata ,,go nakręcał” ks. Krzysztof Buchholz został przeniesiony do kierowania inną parafią, przy tym jednak nakazano mu całkowite wyłączenie się z życia fundacji Wiatrak. Nowym prezesem został ks. Wojciech Przybyła zarządzający już wielką machiną Caritasu. Biskup, ani Kuria tej decyzji oficjalnie do dzisiaj nie uzasadnili.

We wtorek zrobiono kolejny krok, na wniosek ks. Przybyły odwołano pozostałych członków zarządu fundacji. W slangu nazywa się to ,,zrobieniem czystki” z ludźmi, którzy Wiatrak, który znamy budowali. Następstwem tego będzie zapewne pójście dzieła w zupełnie nowym kierunku. Nieoficjalnie spekuluje się o nowych członkach zarządu, którzy wywodzić się będą z zupełnie innych środowisk.

Zła atmosfera w Wiatraku panuje już od dłuższego czasu. Trochę jakby chciano pokazać związanym przez lata z tym dziełem, że nie są specjalnie mile widziani w ,,nowym Wiatraku”.

Najbardziej w tym wszystkim podziwia jednak milczenie środowisk katolickich, na ewidentne niszczenie dobrych dzieł. Do dzisiaj, jak już wspomniałem Kuria nie wyjaśniła podjętych decyzji wobec Wiatraka, ale nie musi tego robić skoro nie ma presji.

• Mamy mistrza i mistrzynię Polski w szachach znad Brdy

Co prawda nie wywodzą się z Bydgoszczy, ale to dosłownie nad Brdą ten tytuł wywalczyli. Piątek był ostatnim dniem zmagań 78. Mistrzostwa Polski w Szachach mężczyzn i 73. Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach. Zawody przez przeszło tydzień rozgrywane były w hotelu Holiday Inn zlokalizowanym nad Brdą. Patronat honorowy objął premier Mateusz Morawiecki.

• Sportis zabiera punkty liderowi, Chemik wiceliderowi

1 maja odbywają się rozgrywki 24 kolejki IV ligi – do małej niespodzianki doszło w Łochowie, gdzie miejscowy Sportis zremisował z liderem Zawiszą Bydgoszcz. Sytuacja niebiesko-czarnych specjalnie się nie zmieniła, bowiem również wicelider stracił punkty.

Mecz pomiędzy Sportisem i Zawiszą był w miarę wyrównany, oba zespoły od początku spotkania starały się grać uważnie, żaden z zespołów nie wywalczył wyraźnej przewagi. W 25 minucie rzut wolny wykorzystał Ariel Jastrzębski, który pięknym strzałem dał Zawiszy prowadzenie. W drugiej odsłonie gospodarze z coraz większą determinacją starali się wyrównać, to się opłaciło bowiem ładnym strzałem w 70 minucie do remisu doprowadził Słupecki Ostatnie minuty należały już do Sportisu, ale żaden z klubów nie zdobył już bramki. Wszystkie gole można obejrzeć powyżej na naszym skrócie filmowym.

W tym samym czasie na Glinkach Chemik podejmował wicelidera Włocłavię Włocławek. W 88 minucie bramkę dla gospodarzy zdobył Maciej Sobczyk, dzięki czemu Chemik awansował na wicelidera. Zawisza utrzymuje natomiast 6 punktów przewagi nad Chemikiem (Chemik ma rozegrany mecz więcej od Zawiszy, będzie zatem jedną kolejkę pauzował) i 7 punktów nad Włocłavią.

Etykiety: piłka nożna