Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży

Przypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 maj 2019 00:49
Przypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży Fot: Jacek Nowacki / K-PUWOJ

W sobotę – w Dzień Dziecka – odbędzie się XXV Sejm Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie odbywa się w warszawskim budynku parlamentu. Z województwa kujawsko-pomorskiego pojedzie 20 uczniów – posłów. We wtorek mandaty uroczyście wręczył im wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży jest nagrodą w konkursie pt. „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Biorący w nim udział uczniowie mieli za zadanie przybliżyć społeczeństwu sylwetki parlamentarzystów, którym przyszło uczestniczyć w II wojnie światowej. Najwyżej oceniono pracę uczniów bydgoskiego ,,Elektronika” Pawła Przepióry oraz Michała Kalinowskiego, którzy przybliżyli postać Juliusza Dudzińskiego. Utworzyli oni o tej postaci stronę internetową, nagrali film edukacyjny, a także ufundowali tablice w Gościeradzu, z którym był związany. Pisaliśmy o ich działaniach w kwietniu - Bydgoscy uczniowie przywracają pamięć o pośle Juliuszu Dudzinskim

 

- Wybraliśmy Dudzińskiego, ponieważ jest to postać, która mieszkała w naszym regionie przez długi czas i nie jest znana w okolicy, a zasługuje na szerszy rozgłos. Był on bohaterem, który walczył za ojczyznę i dużym patriotą – powiedział nam Paweł Przepióra.

 

Juliusz Dudziński reprezentował w Sejmie II RP Bydgoszcz, zasiadał w 4 i 5 kadencji. Po wybuchu II wojny światowej chwycił za karabin, 16 września 1939 roku zginął podczas obrony Lublina. Jego ciała nie udało się nigdy odnaleźć.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • #ChodziOŻycie

  Według raportu “Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień –grudzień 2018 r.” piesi nie czują się bezpiecznie na pasach. Dlatego Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych skierowało do wojewody postulat o zmianę prawa.

 • S-5 na Warmii i Mazurach

  O drodze ekspresowej S-5 mówi się głównie jako o skomunikowaniu Wrocławiu, Poznania, Bydgoszczy poprzez autostradę A1 z Trójmiastem. Mniej mówi się już o odcinku od Nowych Marz w kierunku Olsztyna. W ostatnim czasie coś drgnęło również na tym odcinku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas