Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży

Przypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 maj 2019 00:49
Przypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży Fot: Jacek Nowacki / K-PUWOJ

W sobotę – w Dzień Dziecka – odbędzie się XXV Sejm Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie odbywa się w warszawskim budynku parlamentu. Z województwa kujawsko-pomorskiego pojedzie 20 uczniów – posłów. We wtorek mandaty uroczyście wręczył im wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży jest nagrodą w konkursie pt. „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Biorący w nim udział uczniowie mieli za zadanie przybliżyć społeczeństwu sylwetki parlamentarzystów, którym przyszło uczestniczyć w II wojnie światowej. Najwyżej oceniono pracę uczniów bydgoskiego ,,Elektronika” Pawła Przepióry oraz Michała Kalinowskiego, którzy przybliżyli postać Juliusza Dudzińskiego. Utworzyli oni o tej postaci stronę internetową, nagrali film edukacyjny, a także ufundowali tablice w Gościeradzu, z którym był związany. Pisaliśmy o ich działaniach w kwietniu - Bydgoscy uczniowie przywracają pamięć o pośle Juliuszu Dudzinskim

 

- Wybraliśmy Dudzińskiego, ponieważ jest to postać, która mieszkała w naszym regionie przez długi czas i nie jest znana w okolicy, a zasługuje na szerszy rozgłos. Był on bohaterem, który walczył za ojczyznę i dużym patriotą – powiedział nam Paweł Przepióra.

 

Juliusz Dudziński reprezentował w Sejmie II RP Bydgoszcz, zasiadał w 4 i 5 kadencji. Po wybuchu II wojny światowej chwycił za karabin, 16 września 1939 roku zginął podczas obrony Lublina. Jego ciała nie udało się nigdy odnaleźć.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu