Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzykują się rekordowe wydatki budżetu Bydgoszczy

Szykują się rekordowe wydatki budżetu Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 25 listopad 2018 21:01
ul. Grunwaldzka ul. Grunwaldzka Fot: Bogusław Białas

Ponad 2,4 mld zł planuje wydać w 2019 roku Miasto Bydgoszcz – tak przynajmniej wynika z projektu budżetu miasta, nad którymi pracować będzie nowo powołana Rada Miasta Bydgoszczy. Tak wysoki budżet będzie możliwy dzięki dofinansowaniu kluczowych inwestycji infrastrukturalnych z Unii Europejskiej. Teraz jesteśmy bowiem w samym centrum wydatkowania funduszy z perspektywy unijnej 2014-2020.

 

Wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne wynieść mają według projektu 748 mln zł. Kwota robi wrażenie, ale w dużej mierze jest to kontynuacja inwestycji już rozpoczętych, jak chociażby rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej, która w przyszłym roku kosztować będzie 74 mln zł, z tego ponad 60 mln zł będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

 

W nowym roku rozpocznie się też inny wielki projekt jakim jest przebudowa ulicy Kujawskiej, wraz z budową linii tramwajowej. Miał się on rozpocząć już w tym roku, ale z uwagi na kontrole dokumentów przeprowadzane przez instytucje państwowe nieco się przesunęła. Na to zadanie planuje się wydać w 2019 roku ponad 164 mln zł, z tego 76 mln z Unii Europejskiej. Samorząd planuje zaciągnąć na 87,6 mln zł kredyt.

 

W 2019 roku planuje się też ukończyć wartą 14 mln zł budowę II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Ta inwestycja ma już rok opóźnienia za sprawą problemów z wyegzekwowaniem przez wojewodę działki na której znajduje się tartak.

 

10 mln zł kosztować będzie też budowa buspasu przy ulicy Gdańskiej w kierunku Myślęcinka, samorząd zapłaci jednak tylko 3,8 mln zł, bowiem pozostała część to również dotacja unijna.

 

Rozpoczną się również prace nad budową mostu tramwajowego, który połączy ulice Toruńską z Fordońską. Na 2019 rok przewiduje się wydatkowanie 5,4 mln zł, z tego większość dofinansuje UE.

 

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rafała Bruskiego, w 2019 roku rozpoczną się też prace koncepcyjne nad nowymi trasami tramwajowymi, aby być gotowym do aplikowania o fundusze unijne z perspektywy po 2023 roku. Jedna z koncepcji zakłada budowę torów od pętli przy Rycerskiej w kierunku ulicy Gdańskiej. Na prace koncepcyjne w projekcie budżetu zapisano kwotę 250 tys. zł.

 

Planowany deficyt, który będzie pokryty kredytem to 271,9 mln zł.

 

Ostateczny kształt budżetu uchwali Rada Miasta Bydgoszczy, najprawdopodobniej nastąpi to w grudniu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu