Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Leon Barciszewski patronem pociągu? Głosujemy

Prezydent Leon Barciszewski patronem pociągu? Głosujemy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 październik 2018 00:40

Przewoźnik PolRegio jakiś czas temu zainaugurował kampanię REGIObohater z okazji przypadającej 11 listopada symbolicznej daty odzyskania przez Polskę niepodległości. Do 11 października w kujawsko-pomorskim wybierany będzie REGIObohater, który stanie się również patronem pociągu jeżdżącego w barwach przewoźnika Wśród nominowanych jest prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski.

Postać Leona Barciszewskiego jest szczególna, bowiem na rzecz polskiej niepodległości działał jeszcze w okresie zaborów prezesując m.in. Związkowi Towarzystw Polskich w Berlinie. W czasie Powstania Wielkopolskiego jako polski konsul w Londynie pozwolił wielu jeńcom wrócić do kraju. Od 1932 roku pełnił funkcję prezydenta Bydgoszczy, do jego zasług należy zaliczyć obniżenie bezrobocia i zapewnienie sprawnego rozwoju miasta. Po wybuchu II wojny światowej miał możliwość opuścić kraj i ewakuować się do Rumuni, zamiast tego wrócił do Bydgoszczy, wiedząc o niemieckim terrorze wobec Polaków. Został aresztowany i zamordowany, najprawdopodobniej 11 listopada 1939 roku. Miejsce pochówku jego ciała jest do dzisiaj nieznane.

 

Nadanie patronatu jego imienia pociągowi będzie zatem ważnym wyróżnieniem. Kapituła REGIObohatera wyróżniła również m.in. kryptologa Mariana Rejewskiego (jego imieniem nazwano już pociąg przewoźnika PKP Intercity) oraz bp Michała Kozala, męczennika przez pewien okres związanego z Bydgoszczą.

 

Głos na którąś z tych postaci można oddać: https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/regio-bohater/

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Wiadomości z regionu

Śledź nas