Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMuzeum Okręgowe ma już 95 lat

Muzeum Okręgowe ma już 95 lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 wrzesień 2018 07:20
Muzeum Okręgowe ma już 95 lat Fot: Muzeum Okręgowe

W czwartek 20 września w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się uroczystość jubileuszu 95-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Była to okazja do podsumowania prawie wiekowej tradycji oraz podziękowań, a także spojrzenia w przyszłość.

Potrzebę powołania muzeum w Bydgoszczy dostrzeżono już po powrocie tego miasta do Polski. Starania w celu utworzenia Muzeum Miejskiego trwały zatem od 1920 roku, a ich symbolicznym zwieńczeniem było otwarcie placówki przy Starym Rynku w dniu 5 sierpnia 1923 roku. Pierwszym dyrektorem był ks. Jan Klein będący bibliotekarzem i muzealnikiem. Wcześniej ks. Klein pełnił funkcję archiwariusza miejskiego oraz przez kilka miesięcy w 1920 roku obowiązki burmistrza Solca Kujawskiego. Przez kolejne lata muzeum się rozwijało, szczególnie dobrym okresem były rządy prezydenta Bernarda Śliwińskiego, bardzo życzliwego Muzeum Miejskiemu. 11 kwietnia 1946 roku patronem muzeum został wybitny malarz Leon Wyczółkowski, który wcześniej podarował muzeum swoje zbiory.

 

Dzisiaj Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to kilka pięknych obiektów, w tym na bydgoskiej perełce jaką jest Wyspa Młyńska, oferujące wiele wystaw tematycznych. Trwają również prace modernizacyjne siedzibę przy ulicy Gdańskiej 4.

 

W trakcie uroczystości jubileuszowych obecni byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych muzeów z regionu i Polski,  a także wicewojewoda Józef Ramlau, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

 

Oficjalną część spotkania zwieńczył koncert „Muzealne partytury” w wykonaniu uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Nie zabrakło również życzeń i gratulacji od przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji m. in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Malborka i Szreniawy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP
  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu