Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMuzeum Okręgowe ma już 95 lat

Muzeum Okręgowe ma już 95 lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 wrzesień 2018 07:20
Muzeum Okręgowe ma już 95 lat Fot: Muzeum Okręgowe

W czwartek 20 września w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się uroczystość jubileuszu 95-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Była to okazja do podsumowania prawie wiekowej tradycji oraz podziękowań, a także spojrzenia w przyszłość.

Potrzebę powołania muzeum w Bydgoszczy dostrzeżono już po powrocie tego miasta do Polski. Starania w celu utworzenia Muzeum Miejskiego trwały zatem od 1920 roku, a ich symbolicznym zwieńczeniem było otwarcie placówki przy Starym Rynku w dniu 5 sierpnia 1923 roku. Pierwszym dyrektorem był ks. Jan Klein będący bibliotekarzem i muzealnikiem. Wcześniej ks. Klein pełnił funkcję archiwariusza miejskiego oraz przez kilka miesięcy w 1920 roku obowiązki burmistrza Solca Kujawskiego. Przez kolejne lata muzeum się rozwijało, szczególnie dobrym okresem były rządy prezydenta Bernarda Śliwińskiego, bardzo życzliwego Muzeum Miejskiemu. 11 kwietnia 1946 roku patronem muzeum został wybitny malarz Leon Wyczółkowski, który wcześniej podarował muzeum swoje zbiory.

 

Dzisiaj Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to kilka pięknych obiektów, w tym na bydgoskiej perełce jaką jest Wyspa Młyńska, oferujące wiele wystaw tematycznych. Trwają również prace modernizacyjne siedzibę przy ulicy Gdańskiej 4.

 

W trakcie uroczystości jubileuszowych obecni byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych muzeów z regionu i Polski,  a także wicewojewoda Józef Ramlau, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

 

Oficjalną część spotkania zwieńczył koncert „Muzealne partytury” w wykonaniu uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Nie zabrakło również życzeń i gratulacji od przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji m. in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Malborka i Szreniawy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

    Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

  • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

    Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu