Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWalkowiak: Wzmacnianie marszałków to błąd

Walkowiak: Wzmacnianie marszałków to błąd

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 12 wrzesień 2018 09:43

Pomysł likwidacji Urzędów Wojewódzkich, który od dłuższego czasu proponuje przewodniczący PO Grzegorz Schetyna krytykowany jest przez wiele sił politycznych w Bydgoszczy. Nie powinno to dziwić, bowiem jest obawa o realne osłabienie ranki Bydgoszczy, której siedziba wojewody daje stołeczność. Pozostaje jednak jeszcze wątek czy wzmacnianie pozycji marszałków również nie przyniesie szkód polskiej samorządności.

Władze samorządowe tworzą obecnie Sejmik Województwa, jako władza uchwałodawcza i powoływany przez niego Zarząd Województwa, czyli władza wykonawcza . Zgodnie z teorią sejmik powinien mieć zatem większą władzę i ustalać kierunki działań zarządowi, który nie ma tak silnego mandatu społecznego, bowiem nie wywodzi się z bezpośrednich wyborów.

 

- W praktyce pieniądze unijne dzielone przez marszałka i zarząd bez kontroli sejmiku. Jako radni otrzymujemy raz w roku lakoniczny materiał, w którym w słupkach pokazuje nam się wdrażanie RPO. Jako władza uchwałodawcza nie mamy jednak na nic wpływu – komentuje radny Andrzej Walkowiak – Dziwią mnie beztroskie wypowiedzi posła Pawła Olszewskiego, który z jednej strony nie zauważa zagrożenia idącego z już obecnie zbyt dużej władzy marszałków, z drugiej natomiast strony jest wstanie zaakceptować likwidację Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy w zamian za siedzibę Sejmiku Województwa, gdy główne decyzje zapadają w Urzędzie Marszałkowskim zarządzanym przez Zarząd Województwa.

 

Walkowiak przypomina, że w pierwotnej wersji opisowej Regionalnego Programu Operacyjnego wśród priorytetów znalazła się rewitalizacja linii kolejowej nr 356 z Bydgoszczy do Kcyni – Ostateczny kształt inwestycji kolejowych dofinansowanych z RPO Zarząd Województwa ustalił uchwalając Plan Spójności Komunikacyjnej, gdzie linie nr 356 przeniesiono na listę rezerwową, nie wnosząc nawet o przegłosowanie tego planu przez sejmik. Dzisiaj już wiemy, że na tę linie kolejową pieniędzy nie starczy. Również marszałkowie bez konsultowania z sejmikiem ustala kryteria konkursów na pieniądze unijne. Przekazanie kompetencji wojewodów marszałkom sprawi, że ich pozycja niebezpiecznie wzrośnie.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu