Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa bydgoskiej łączce odnaleziono szczątki trzech osób

Na bydgoskiej łączce odnaleziono szczątki trzech osób

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 czerwiec 2018 00:24
Na bydgoskiej łączce odnaleziono szczątki trzech osób Fot: Facebook / Grażyna Szabelska

We wtorek na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy rozpoczęły się kolejne już prace ekshumacyjne prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Nekropolia ta zyskała przydomek bydgoskiej łączki, bowiem w tym miejscu grzebano przeciwników władzy komunistycznej.

Prace ekshumacyjne mają potrwać do piątku, ale już we wtorek udało się okryć szczątki trzech osób. Pracownicy IPN podejrzewają, że mogą być to żołnierze podziemia antykomunistycznego straceni 27 listopada 1947 roku. Sposób ułożenia szczątków wskazywać ma bestialską ich śmierć. Podejrzewa się, że są to szczątki: Tadeusza Ośki, Ludwika Augustyniaka i Floriana Dutkiewicza. Żeby mieć pewność potrzebne będą badania genetyczne.

 

Tadeusz Ośko ,,Sęp” korzystał również z fikcyjnego nazwiska Wojciecha Kossowskiego. Pod tym nazwiskiem wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego – w 1945 roku przyjechał do Bydgoszczy gdzie podawał się za oficera UB, legitymując się sfałszowanymi dokumentami. Mając informację o konwojowaniu ważnych żołnierzy AK, zbawia konwojentów do jednego z mieszkań, gdzie milicjanci zostają zabici. Wówczas w obawie przed zdemaskowaniem ucieka do bydgoskich lasów tworząc oddziały partyzanckie ,,Wolność i Niezawisłość”. Za ten wyczyn po schwytaniu został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 27 listopada 1947 roku. Niektórzy twierdzą, że życiorys Ośko był inspiracją dla Kazimierza Kutza do nakręcenia filmu o fałszywym pułkowników pt. ,,Pułkownik Kwiatkowski”.

 

Dzisiaj na Kcyńskiej ma się pojawić prof. Krzysztof Szwagrzyk, który zajmuje się w IPN poszukiwaniem ofiar komunistów.

 

IPN przy ulicy Kcyńskiej ekshumacje pod kierownictwem prof. Szwagrzyka prowadził również w ubiegłym roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu