Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTraktat Wersalski był ważnym wydarzeniem w drodze do naszej niepodległości

Traktat Wersalski był ważnym wydarzeniem w drodze do naszej niepodległości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 czerwiec 2018 13:39

W środę Rada Miasta Bydgoszczy przyjęło stanowisko, w którym upamiętnia 99. rocznice podpisania Traktatu Wersalskiego. Dokładna rocznica tego wydarzenia przypadnie w przyszły czwartek – tego dnia Komitet Obywatelski na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego organizuje w ratuszu seminarium.

 

W dniu 28 czerwca obchodzić będziemy 99. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego. Rada Miasta Bydgoszczy oddaje honor i cześć tym wszystkim, którzy swoim oddaniem oraz sumiennym wykonywaniem polskich obowiązków doprowadzili do tego, że 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz powróciła do Polski.

 

Pamiętamy dzisiaj o polskich sygnatariuszach Traktatu Wersalskiego – Ignacym Janie Paderewskim i Romanie Dmowskim. Oddajemy cześć uczestnikom Powstania Wielkopolskiego z generałem Józefem Dowbor-Muśnickim na czele.

 

Wdzięczność wyrażamy również wobec tych, dzięki którym w Bydgoszczy nigdy nie zaginął polski charakter, którzy również przyłożyli swoją rękę do tego ważnego dla nas postanowienia Traktatu Wersalskiego. W sposób szczególny pamiętamy o: dr Janie Bizielu, redaktorze Janie Tesce, pośle Teofilu Magdzińskim, dr Emilu Warmińskim, ks. Janie Filipiaku oraz wielu innych, którym w tym szczególnym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jesteśmy winni pamięć.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez radnych poprzez aklamację.

 

W czwartek 28 czerwca o godzinie 18:15 rozpocznie się w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza konferencja poświęcona 99. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, będąca elementem obchodów 100. polskiej niepodległości. Seminarium poświęcone będzie postaciom: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz gen. Józefa Hallera.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas