Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTraktat Wersalski był ważnym wydarzeniem w drodze do naszej niepodległości

Traktat Wersalski był ważnym wydarzeniem w drodze do naszej niepodległości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 czerwiec 2018 13:39

W środę Rada Miasta Bydgoszczy przyjęło stanowisko, w którym upamiętnia 99. rocznice podpisania Traktatu Wersalskiego. Dokładna rocznica tego wydarzenia przypadnie w przyszły czwartek – tego dnia Komitet Obywatelski na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego organizuje w ratuszu seminarium.

 

W dniu 28 czerwca obchodzić będziemy 99. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego. Rada Miasta Bydgoszczy oddaje honor i cześć tym wszystkim, którzy swoim oddaniem oraz sumiennym wykonywaniem polskich obowiązków doprowadzili do tego, że 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz powróciła do Polski.

 

Pamiętamy dzisiaj o polskich sygnatariuszach Traktatu Wersalskiego – Ignacym Janie Paderewskim i Romanie Dmowskim. Oddajemy cześć uczestnikom Powstania Wielkopolskiego z generałem Józefem Dowbor-Muśnickim na czele.

 

Wdzięczność wyrażamy również wobec tych, dzięki którym w Bydgoszczy nigdy nie zaginął polski charakter, którzy również przyłożyli swoją rękę do tego ważnego dla nas postanowienia Traktatu Wersalskiego. W sposób szczególny pamiętamy o: dr Janie Bizielu, redaktorze Janie Tesce, pośle Teofilu Magdzińskim, dr Emilu Warmińskim, ks. Janie Filipiaku oraz wielu innych, którym w tym szczególnym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jesteśmy winni pamięć.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez radnych poprzez aklamację.

 

W czwartek 28 czerwca o godzinie 18:15 rozpocznie się w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza konferencja poświęcona 99. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, będąca elementem obchodów 100. polskiej niepodległości. Seminarium poświęcone będzie postaciom: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz gen. Józefa Hallera.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu