Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW sprawie PESA interweniuje wicepremier. Możliwe scenariusze

W sprawie PESA interweniuje wicepremier. Możliwe scenariusze

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 październik 2017 00:09
W sprawie PESA interweniuje wicepremier. Możliwe scenariusze Fot: CC BY 4.0 by Marek Łuczyński

Wczoraj powołując się na ,,Puls Biznesu” pisaliśmy o bardzo trudnej sytuacji spółki PESA Bydgoszcz, która ma problemy z płynnością finansową. Przyglądamy się możliwym scenariuszom – PESA z racji dość bogatego majątku tak po prostu z dnia na dzień nie upadnie, ale chcąc utrzymać się na rynku będzie musiała przeprowadzić gruntowną restrukturyzację, czyli wszystko wskazuje na to, że zmieni się dużo.

 

Do tej pory w Bydgoszczy panowała swego rodzaju polityczna poprawność – o PESA mówić tylko dobrze, albo wcale. PESA stała się bowiem bydgoskim symbolem sukcesu, oficjalnie chwalono za ,,genialne” zarządzanie, bowiem nikt nie wchodził głębiej. No i stało się – pod koniec września PESA po batalii sądowej zdobywa kontrakt na dostawę tramwajów dla Krakowa, z którego ku zaskoczeniu wszystkich się wycofuje. Był to pierwszy sygnał, że w PESA dzieje się źle. Najprawdopodobniej decyzja ta była spowodowana brakiem woli udzielenia gwarancji ubezpieczeniowych przez PZU, które uznało spółkę za niewiarygodną finansowo.

 

W kuluarach prowadzono już rozmowy nad tym jak przywrócić PESA płynność finansową. Wczoraj na światło dzienne wyszła informacja, iż rozważana jest koncepcja zbudowania konsorcjum polskich banków, z bankiem PKO BP na czele, które miałyby przywrócić płynność finansową. Bezpośrednio w te działania zaangażowany jest wicepremier polskiego rządu Mateusz Morawiecki, co tylko pokazuje powagę sytuacji.

 

Co dalej?

Nawet jeżeli banki pomogą, to nadal aktualne będzie pytanie co dalej? Pomoc z sektora bankowego będzie jedynie rozwiązaniem doraźnym, bowiem spółka będzie musiała przejść restrukturyzację i zmienić znacząco swój model zarządzania. Proces restrukturyzacji może potrwać 2-3 lata. Konieczne będzie pozyskanie również inwestora – Puls Biznesu poinformował, że wśród potencjalnych inwestorów wymieniany jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju. Zanim te instytucje jednak wniosą swój kapitał będą wymagały przeprowadzenia restrukturyzacji z prawdziwego zdarzenia. Zapewne będzie musiała ona dotknąć również dość rozbudowanej struktury menedżerskiej.

 

W kuluarach mówi się również o rozważanym wariancie wejścia na giełdę i pozyskanie funduszy z tytułu sprzedaży części akcji. Żeby jednak pojawili się poważni inwestorzy, również i przy tym wariancie potrzebna będzie restrukturyzacja.

 

Bardzo prawdopodobne jest również to, że dla przetrwania trudnego okresu PESA będzie musiała ograniczyć produkcję. Jakby nie patrzeć to właśnie realizacja kontraktów ponad miarę, okazała się główną przyczyną znalezienia się firmy nad przepaścią. Część samorządów bowiem zaczęła żądać odszkodowań za opóźnienia w realizacji kontraktów. Zapewne zimą o swoje zacznie się upominać również niemieckie DB Regio, bowiem według niemieckich mediów PESA do grudnia nie dostarczy zamówionych pociągów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas