Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZebrano już kilkaset podpisów w sprawie budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych

Zebrano już kilkaset podpisów w sprawie budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 marzec 2017 15:06
Zebrano już kilkaset podpisów w sprawie budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Fot: Marek Brodowski

Inicjatywa budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych na Skwerze Leszka Białego nabiera tempa – od początku marca prowadzona jest zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały Rady Miasta w sprawie zgody na jego lokalizację. Zgodnie z przepisami zgodę na utworzenie jakiegokolwiek pomnika muszą wyrazić radni.

Zbiórka ruszyła 28 lutego po koncercie poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych w Filharmonii Pomorskiej, który odbył się z inicjatywy wiceministra Bartosza Kownackiego. Inicjatywę pilotuje radna Grażyna Szabelska, która jest członkiem społecznego komitetu na rzecz budowy pomnika. Na chwilę obecną zebrano już kilkaset podpisów. Statut Rady Miasta Bydgoszczy wymaga zebrania dla obywatelskiego projektu przynajmniej tysiąca podpisów mieszkańców miasta. Zdecydowano się na drogę inicjatywy obywatelskiej, aby pokazać radnym, iż projekt ma poparcie społeczne.

 

Również 28 lutego podczas Mszy Świętej miało miejsce symboliczne poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik.

 

- Nasz komitet posiada już stosowne pozytywne opinie odnośnie możliwości jego usytuowania na Skwerze ppor. Leszka Białego. Kolejnym etapem będzie uzyskanie zgody Rady Miasta Bydgoszczy, właśnie po to, aby ten pomnik mógł stanąć na tym skwerze. W symbolicznym miejscu naprzeciwko siedziby Urzędu Bezpieczeństwa, w której w 1945 roku mordowani byli bydgoscy Żołnierze Wyklęci. Będzie to taki pośmiertny triumf niepodległościowego podziemia zbrojnego w województwie pomorskim. Triumf polegający na godnym upomnieniu się o bydgoszczan o pamięć o bohaterach walk o niepodległość – wyjaśnia dr Marek Szymaniak z IPN.

 

Zgoda Rady Miasta nie będzie jednak oznaczała, że z automatu dzieło budowy pomnika dobiegnie końca. Konieczne będzie również bowiem uzbieranie funduszy na jego wykonanie, co może być wyzwaniem czasochłonnym. Społeczny komitet ma nadzieje, że uda się pomnik odsłonić jesienią przyszłego roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Dzisiaj o godzinie 18:00 w budynku ,,B” Wyższej Szkoły Gospodarki rozpocznie się natomiast spotkanie autorskie ks. Jarosławem Wąsowiczem, uznawanym za duszpasterza polskich kibiców. Będzie on promował swoją książkę o Ince – 18-letniej Danucie Sędzikównej, zamordowanej przez komunistyczne służby za postawę patriotyczną. Ks. Wąsowicz przedstawi również tragiczne losy bydgoskiego kapłana ks. Czesław Jóźwiaka.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo
 • Udany skok ze spadochronem posła Skuteckiego

  Co ciekawego w polityce słychać? Dobiega końca proces kształtowania list, choć nie trzeba się też aż tak śpieszyć, bo ostateczny termin rejestracji kandydatów minie dopiero 3 września. W ostatnim tygodniu poznaliśmy całą listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, potwierdziły się jedynki komitetach Lewicy i PSL-Kukiz.

Wiadomości z regionu

Śledź nas