Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 06 wrzesień 2022

Utrzymanie oświaty to zadanie państwa, w praktyce to jednak samorządy są organami prowadzącymi większość szkół, natomiast budżet państwa rekompensuje im przede wszystkim pensje nauczycieli w ramach tzw. subwencji oświatowej. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że prawie 1/3 kosztów utrzymania szkół pokrywają samorządy (dane uśrednione dla całego kraju), w praktyce jednak z roku na rok samorządy dokładają coraz więcej.

Opublikowano w Regionalne

Od kilku tygodni wydawany przez bydgoski ratusz biuletyn ,,Bydgoszcz Informuje” nie jest już typowym biuletynem, bowiem zarejestrowano go w sądzie jako tytuł prasowy. Trudno nazwać go jednak niezależną prasą z uwagi na fakt, że redagowany jest przez pracowników ratusza. O tym – dlaczego tego typu prasa samorządowa – jest zagrożeniem dla demokracji piszę w ostatnim wystąpieniu do premiera Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, domagając się ograniczeń ustawowych. Poniżej przedstawiamy fragmenty tego wystąpienia wraz z dokumentacją.

Opublikowano w Bydgoszcz

Liczba zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe i instytuty badawcze wzrosła w 2021 r. o 12,8 proc. (w sumie 539 zgłoszeń) - wynika z opublikowanego we wtorek Indeksu Patentowego 2021.

Opublikowano w Magazyn

1 вересня поляки відзначають 83-ту річницю нападу нацистської Німеччини на Польщу, з якої розпочалася Друга світова війна.

wtorek, 06 wrzesień 2022 12:14

MZK ma nowego prezesa

Rada Nadzorcza Miejskich Zakładów Komunikacyjnych na funkcję prezesa powołała Piotra Szałkowskiego, który zastąpi Andrzeja Wadyńskiego, który z kolei już w czerwcu podał się do dymisji, ale obowiązki pełnił do czasu wyłonienia nowego prezesa. Szałkowski obowiązki prezesa przejmie 1 października.

Opublikowano w Bydgoszcz

Kilka tygodni temu biskup Krzysztof Włodarczyk musiał podjąć trudną decyzję o zamrożeniu bydgoskiego seminarium duchownego, z powodu zbyt małej liczby kandydatów na kapłanów. W czytanym w ostatnią niedzielę w parafiach liście pasterskim biskup wyjaśniał, że seminarium nie zostało zlikwidowane, ale jedynie przeniesione do Poznania. Biskup apeluje przy tym do wiernych o modlitwę o nowe powołania kapłańskie.

Opublikowano w Bydgoszcz

Z powodu pandemii COVID-19 Rzecznik Praw Obywatelskich zawiesił przyjmowanie interesantów w biurach regionalnych, od pewnego czasu trwa konsekwentne przywracanie dyżurów, na których mieszkańcy mogą zgłaszać się ze swoimi problemami. Rok 2021 okazał się rekordowy jeżeli chodzi o liczbę spraw zgłaszanych do RPO.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

    Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

  • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

    Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu