Jesteś tutaj: HomeMagazynPolacy coraz więcej rejestrują w Europejskim Urzędzie Patentowym

Polacy coraz więcej rejestrują w Europejskim Urzędzie Patentowym

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn wtorek, 06 wrzesień 2022 15:53

Liczba zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe i instytuty badawcze wzrosła w 2021 r. o 12,8 proc. (w sumie 539 zgłoszeń) - wynika z opublikowanego we wtorek Indeksu Patentowego 2021.

 

To czterokrotnie większe tempo wzrostu niż w roku poprzednim (3,2 proc.) i ponad 4,5-krotne w porównaniu ze średnią dla UE-27 (2,7 proc.). To także drugi najwyższy wskaźnik wzrostu w Europie po Portugalii (wśród wszystkich krajów, które złożyły ponad 200 zgłoszeń patentowych) - informują w prasowym komunikacie przedstawiciele Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).

 

Cztery z dziesięciu polskich podmiotów zgłaszających najwięcej patentów to uczelnie lub instytuty badawcze. Ich zgłoszenia stanowią ponad 40 proc. wszystkich zgłoszeń w ramach listy dziesięciu największych aplikantów z Polski. Politechnika Śląska jest podmiotem z największą liczbą zgłaszanych patentów w Polsce (11 zgłoszeń, skok z 4. miejsca rok wcześniej). Na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński (8 zgłoszeń), na szóstym Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (6 zgłoszeń), na siódmym Instytut Wysokich Ciśnień PAN (5 zgłoszeń).

 

W rankingu regionalnym - jak wynika z Indexu - prowadzi region warszawski, z którego pochodzi 24,5 proc. wszystkich zgłoszeń, wyprzedzając województwo małopolskie (16,3 proc.), dolnośląskie (12,1 proc.) i śląskie (10,9 proc.).

 

"Wiodącą dziedziną wśród zgłoszeń patentowych z Polski są technologie medyczne (awans z miejsca 2.), w której odnotowano wzrost o 71,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Na kolejnych miejscach uplasowały się produkty farmaceutyczne (+11,4 proc.) oraz transport (w tym przemysł samochodowy), gdzie złożono o 81 proc. więcej zgłoszeń patentowych niż rok wcześniej. Dwa główne obszary związane z ochroną zdrowia - produkty farmaceutyczne i technologie medyczne - reprezentują łącznie 19,3 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych składanych do EPO, w porównaniu do 15,3 proc. w roku 2020" - czytamy w prasowym komunikacie.

 

W 2021 r. do EPO wpłynęło ogółem 188 600 zgłoszeń, co oznacza wzrost o 4,5 proc. po niewielkim spadku w 2020 r. (-0,7 proc.). Liczba zgłoszeń patentowych - wczesny wskaźnik poziomu inwestycji przedsiębiorstw w badania i rozwój - wzrosła w dziewięciu z dziesięciu głównych dziedzinach technologii. Największy wzrost odnotowano w komunikacji cyfrowej i technologiach komputerowych, co jest odzwierciedleniem prowadzonej na całym świecie transformacji cyfrowej, a w drugiej kolejności w dziedzinie farmacji i biotechnologii, co świadczy o wysokim poziomie innowacji w zakresie tworzenia szczepionek i innych obszarach opieki zdrowotnej.

 

Na ogólny wzrost liczby wszystkich zgłoszeń patentowych złożonych do EPO w 2021 r. miały w dużej mierze wpływ podmioty z Chin (+24 proc. zgłoszeń w stosunku do 2020 r.) i USA (+5,2 proc.). W Niemczech i Francji, krajach o największej liczbie zgłoszeń, statystyki pozostały na niemal niezmienionym poziomie (odpowiednio +0,3 proc. i -0,7 proc.), Wielka Brytania odnotowała w tym zakresie niewielki spadek (-1,2 proc.).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

    Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

  • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

    W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu