Jesteś tutaj: HomeRegionWojewództwo chce kupić nowe autobusy elektryczne z KPO. Kto ma szansę na te pojazdy?

Województwo chce kupić nowe autobusy elektryczne z KPO. Kto ma szansę na te pojazdy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 17 kwiecień 2024 15:45
Takie autobusy używa K-PTS Takie autobusy używa K-PTS Fot: Pibwl / Wikipedia

Kujawsko-Pomorskie szuka wykonawcy, który opracuje dokumentację pozwalającą pozyskać dofinansowanie z Krajowego Programu Odbudowy na zakup autobusów elektrycznych. Z ogłoszenia wiemy, że jest zamiar zakupu 15 pojazdów. Powstaje jednak pytanie – czy będą to autobusy jeżdżące w barwach różnych przewoźników, czy jest to dedykowane Kujawsko-Pomorskiego Transportowi Samochodowi z Włocławka? W tej sprawie znaleźć może urzeczywistnienie przysłowie, że diabeł tkwi w szczegółach.

 

K-PTS to spółka należąca do Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którą charakteryzuje to, że większość jej autobusów nadawałaby się do muzeum, ale póki co wozi pasażerów, a innym uczestnikom ruchu z uwagi na swoją wiekowość się rzuca w oczy. Pytanie czy środki z KPO trafią tylko do tego jednego przewoźnika jest o tyle zasadne, że obsługuje on głównie południową i wschodnią część województwa, zatem powstaje pytanie, czy również skorzystają z tego mieszkańcy pozostałej części województwa?

 

Tabor ma jeździć na liniach o charakterze użyteczności publicznej – czyli dotowanych przez województwo. Celem dofinansowania ma być utrzymanie funkcjonowania połączeń zagrożonych likwidacją z powodu starych autobusów. Formalnie autobusy stałyby się własnością województwa, które użyczałoby je przewoźnikowi lub przewoźnikom.

 

W półnoncozachoniej części Bydgoszczy funkcjonują głównie prywatni przewoźnicy, którzy jakoś radzą sobie w warunkach rynkowych. Są jednak też deficytowe trasy, gdzie pojawiają się oczekiwania mieszkańców nawet dotowania przewozów – chociażby pomiędzy Bydgoszczą i Sępólnem Krajeńskim oraz resztą powiatu sepoleńskiego.

 

Z tego powodu warto mieć na tę sprawę oko. W szczegółności, że był już pomysł, aby ze środków europejskich z perspektywy 2014-2020 bezkonkursowo wesprzeć K-PTS w wymianie taboru. Na faworyzowanie jednego podmiotu nie zgodziła się jednak Bruksela i ostatecznie w tamtej perspektywie nie zrealizowano zamiarów taborowych.

Warte obejrzenia

« Listopad 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30