Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCałbecki: Dzięki nam port lotniczy nadal funkcjonuje

Całbecki: Dzięki nam port lotniczy nadal funkcjonuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 maj 2021 00:38
Całbecki: Dzięki nam port lotniczy nadal funkcjonuje Fot: PLB

Bydgoskie lotnisko właściwie dopiero teraz odmraża się po dobrym roku utrudnień pandemicznych – w marcu powróciły loty do Warszawy, od 1 czerwca będziemy mogli latać do Wielkiej Brytanii i Irlandii, jest też zapowiedź nowego połączenia z Krakowem. Ostatnie miesiące były jednak trudne ekonomicznie z tego powodu Województwo Kujawsko-Pomorskie jako większościowy udziałowiec dokapitalizowało Port Lotniczy kwotą 12 mln zł, poprzez dokupienie udziałów. Wsparcie rządowe dla Portu Lotniczego Bydgoszcz to zaledwie 200 tys. zł.

- Tylko dzięki środkom z budżetu województwa port funkcjonuje – mówił w poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki - Współakcjonariusze nie objęli portu wsparciem i trzeba to wyraźnie powiedzieć.

- Jako miasto nigdy nie udzielaliśmy pomocy, która jest logiczna, spójna i na podstawie materiałów, które pozwalają tego decyzje podjąć, bo tak naprawdę każdy pieniądz publiczny jest kontrolowany – odnosi się do sprawy prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Marszałek do mnie się w tej sprawie nie zwrócił.

Według szacunków strata Portu Lotniczego Bydgoszcz w 2020 roku wynieść mogła nawet 14 mln zł. Dokładny bilans powinniśmy poznać w czerwcu.

 

- Perspektywy dla tej branży na najbliższe 2-3 lata według analityków nie są dobre - ocenił na sesji sejmiku przewodniczący komisji budżetowej Leszek Pluciński - Jesteśmy skazani na to, że będziemy albo dofinansowywać, albo zmienić całkowicie rolę portu lotniczego.

 

Rząd przeznaczył na wsparcie dla polskich lotnisk kwotę 142 mln zł – z tej puli dla Portu Lotniczego Bydgoszcz przypadła kwota około 200 tys. zł.


Dzięki dokapitalizowaniu wartość udziałów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wzrosła do 75%.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu