Jesteś tutaj: HomeRegionSejmik uchwalił ostatnie uchwały w kadencji. Ocena pięciu lat koalicji i opozycji różni się diametralnie. Trzecia Droga ma problemy z pamięcią

Sejmik uchwalił ostatnie uchwały w kadencji. Ocena pięciu lat koalicji i opozycji różni się diametralnie. Trzecia Droga ma problemy z pamięcią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 18 marzec 2024 21:51

W poniedziałek 18 marca Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął najprawdopodobniej ostatnie uchwały w tej historycznej – bo trwającej ponad 5,5 roku kadencji. W planach jest jeszcze uroczysta sesja, ale jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego to kolejne uchwały podejmą już radni nowej kadencji, których wybierzemy 7 marca.

 

Podjęte w poniedziałek uchwały nie były jakoś specjalnie budzące zainteresowania, ale na pewno istotne, chociażby na konieczność dokonania przesunięć wewnątrz budżetu. Przy okazji ostatniej sesji zapytaliśmy radnych jak oceniają te ponad 5 lat – Kadencja była dobra, ale też trzeba powiedzieć, że musieliśmy liczyć tylko na siebie – mówi nam wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, wskazując na trudną współpracę z rządem PiS-u – Została rozpoczęta rozbudowa czwartego kręgu Opery Nova, warto też powiedzieć o tym, że właściwie rozpoczął się już na dobre proces inwestycyjny Filharmonii Pomorskiej. W Bydgoszczy zmodernizowaliśmy trzy placówki oświatowej, wybudowaliśmy kolejne segmenty szpitala pulmonologii.

 

Zdaniem radnych PiS te 5 lat to zmarnowane szanse – Jest to okres bez wątpienia stracony jeżeli chodzi o rozwój połączeń kolejowych w naszym województwie. O ile w poprzedniej pięciolatce cokolwiek udało się zrobić w tym względzie o tyle w tej żadnej nowej linii kolejowej nie udało się zrealizować – ocenia przewodniczący klubu radnych PiS Michał Krzemkowski.

 

- Zabiegałem o program Kolei Plus, gdzie było 85% dotacji rządowej. Ten program nie został podjęty. Mielibyśmy odtworzone wiele szlaków, być może do Żnina – ubolewa radny Jerzy Gawęda z PiS.

 

- Trzeba pamiętać o tym, że inwestorem w inwestycjach kolejach było PLK, które zmieniały cały czas koszty inwestycji. Zaplanowaliśmy cztery poważne inwestycje, które miały być sfinansowane ze europejskich. Kosztorysy PLK tak zmieniała, że mogliśmy sobie pozwolić tylko na jedną inwestycję – odpowiada na te zarzuty wicemarszałek Ostrowski.

 

W przyszłym tygodniu opublikujemy nasze podsumowanie kadencji Sejmiku Województwa.

 

Kandydat Trzeciej Drogi również widzi klęskę kolejową

Dzień wcześniej na konferencji prasowej w Bydgoszczy, kandydujący do Sejmiku z Trzeciej Drogi Radosław Rataj stwierdził – Wykluczenie komunikacyjne jest katastrofalne, tu są ogromne zaniedbania ze strony sejmiku wojewódzkiego.

 

Kompetencje Sejmiku Województwa na tym polu są mocno ograniczone, bowiem takie decyzje podejmuje Zarząd Województwa, a Sejmik Województwa może udzielić lub nie udzielić absolutorium, albo zmienić Zarząd Województwa. Tworzący Trzecią Drogę radni PSL w głosowaniach udzielili wręcz 100% poparcia dla Zarządu Województwa, co wypominają w rozmowie z nami radni PiS – Ocenił sam siebie, bo sejmikiem rządzi jego koalicja – odpowiada radny Gawęda – Musze stwierdzić z całą stanowczością, że było to stronnictwo niestety bierne - dodaje Krzemkowski.

 

- Jakie kompetencje ma pan Radosław Rataj żeby takie tezy stawiać? - komentuje retorycznie wypowiedź polityka Trzeciej Drogi wicemarszałek województwa.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31