Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW czerwcu otwarcie Muzeum Kanału Bydgoskiego w nowym miejscu

W czerwcu otwarcie Muzeum Kanału Bydgoskiego w nowym miejscu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 maj 2021 17:56

Do tej pory anegdota jaka towarzyszyła Muzeum Kanału Bydgoskiego to stwierdzenie, że jest to najmniejsze muzeum w Bydgoszczy. Przestaje ona być aktualna, bowiem przy ulicy Staroszkolnej powstało Centrum Edukacyjno-Społeczne dedykowane mieszkańcom Okola i sąsiednich dzielnic.

Muzeum Kanału Bydgoskiego wiąże się z III Liceum Ogólnokształcącym. Jego założycielem był historyk pracujący w tej szkole, który przy wsparciu dyrekcji, na terenie szkoły utworzył niewielkie, ale muzeum poświęcone Kanałowi Bydgoskiemu. Malinowski zmarł nagle w 2008 roku, jego dzieło kontynuuje Tomasz Izajasz.

 

Od wielu lat szukano bardziej atrakcyjnej siedziby dla Muzeum Kanału Bydgoskiego, kilka lat temu pojawił się pomysł, aby zrewitalizować zapuszczony budynek i w jego wnętrzu stworzyć muzeum, które stanie się jednocześnie centrum kulturotwórczym dla tej części miasta.

 

- Cieszę się, że ta inwestycja mimo COVID-u przebiegała wzorowo, nie było żadnych problemów, stąd dziękuje wykonawcy i mojemu wydziałowi inwestycji – mówił podczas prezentacji obiektu prezydent Rafał Bruski. Rewitalizacja budynku kosztowała 2 mln i została dofinansowana przez Unię Europejską.

 

- To będzie miejsce otwarte dla ludzi i mam nadzieje, że bardzo szybko wraz ze stowarzyszeniami, fundacjami, towarzystwami wypełnimy treścią ten budynek – mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego - Na parterze do czynienia będziemy mieli z wystawami na temat Kanału Bydgoskiego, żeglugi śródlądowej.


Pierwsze ekspozycje już się pojawiły, oficjalne otwarcie planowane jest na czerwiec – nie ma jeszcze ustalonej konkretnej daty. Izajasz zapowiada, że przygotowywane jest większe wydarzenie na inaugurację.

Wyższe kondygnacje budynku mają służyć za centrum aktywności społecznej. Sale przystosowane są do organizowania warsztatów, prelekcji, czy także integracji społecznej - Również na ta takich integracyjnych spotkaniach. W szczególności dotyczy to mieszkańców seniorów, którzy niejednokrotnie w tej dzielnicy, w dzielnicy ościennej czyli Wilczak-Jary nie mieli miejsca żeby się spotkać. Tutaj odnajdą swoje miejsce – wyjaśnia Tomasz Izajasz.

Przy Centrum planowana jest organizacja żywych lekcji historii, z udziałem rekonstruktorów i zajęciami z fechtunku.

 

- Właśnie w taki sposób chcemy pokazywać największy skarb miasta – puentuje Izajasz.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu