Jesteś tutaj: HomeSamorządowcyPowstanie Wielkopolskie – nasza wspólna historia

Powstanie Wielkopolskie – nasza wspólna historia

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Samorząd środa, 05 grudzień 2012 17:50

Za kilka tygodni obchodzić będziemy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dość istotnego wydarzenia w historii Polski, ale i także regionu. Walki toczyły się bowiem także w dzisiejszym powiecie nakielskim i inowrocławskim oraz podbydgoskiej Brzozie.

 

 

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Jednak już 2 stycznia 1919 roku doszło do starć w Inowrocławiu, cztery dni później miasto to zostało wyzwolone.

 

Z kolei 8 stycznia 1919 roku doszło do pierwszych prób zdobycia przez powstańców Szubina.

 

Wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim jest znacznie więcej. Z roku na rok kult powstania jest coraz bardziej czczony. Przed rokiem po za oficjalnymi uroczystościami w największych miastach, obchody organizowały także organizacje społeczne, w Janikowie byli to np. kibice Zawiszy Bydgoszcz.

 

Chcemy Państwa zachęcić do współpracy przy przypominaniu historii Powstania Wielkopolskiego. Mamy nadzieje, że pozwoli to także na większą integrację mieszkańców całego regionu.

 

Z naszej strony chcemy zaproponować przygotowanie wspólnego kalendarza obchodów, przez co promocja wydarzeń była by znacznie łatwiejsza i bardziej ekonomiczna. Z naszej strony planujemy uruchomić specjalny serwis poświęcony historii powstania oraz towarzyszącym jemu uroczystościom. Ponadto naszym portalu będziemy publikować artykuły historyczne.

 

Czekamy na Państwa opinie i propozycje pod adresem mailowym – redakcja@portalkujawski.pl. Istnieje także możliwość przygotowania publikacji wideo przedstawiających wydarzenia z przed prawie stu lat.

Komentarze

Warte obejrzenia

Dyskuskusje

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów