Jesteś tutaj: HomeRegionSamorządowe plany dotyczące in vitro może pokrzyżować parlament

Samorządowe plany dotyczące in vitro może pokrzyżować parlament

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 23 wrzesień 2016 13:24

Za nami dość gorące czwartkowe debaty nad tematami światopoglądowymi w Sejmie i piątkowe głosowania im poświęcone. Posłowie dyskutowali nad tym czy zliberalizować bądź zaostrzyć przepisy dotyczące stosowania aborcji w Polsce oraz nad kwestią wzmocnienia ochrony zarodka, co jak wskazuje poseł Michał Stasiński z Nowoczesnej, przyjęcie takich regulacji prawnych zablokowałoby możliwość stosowania procedury in vitro.

 

Na samym początku trzeba wskazać, że panujące w Sejmie emocje przerastały nieco powagę sytuacji, bowiem były to dopiero I czytania. Stąd też projekty te czeka jeszcze długa droga legislacyjna w komisjach, zanim parlament będzie decydował o ewentualnym ich wejściu w życie.

 

Nowoczesna w naszym regionie zaangażowała się w obywatelskie inicjatywy, które mają na celu wprowadzenie finansowania procedury in vitro z budżetów samorządów. Ma być to odpowiedź na politykę nowego rządu, który nie planuje refundowania zabiegu z budżetu państwa. W Bydgoszczy pod burzliwej sesji Rady Miasta pod koniec sierpnia, wyrażono wstępne ,,tak” dla takiego rozwiązania, kierując projekt uchwały pod którym Nowoczesna zbierała podpisy bydgoszczan, do zaopiniowania przez stosowną agencje medyczną. Nowoczesna podpisy w sprawie in vitro zbiera również w Inowrocławiu.

 

Projekt ustawy przygotowany przez posłów Kukiz15 ma eliminować praktykę selekcji zarodków, co jak wskazuje poseł Stasiński z Nowoczesnej, oznaczałoby wprowadzenie ustawowego zakazu stosowania in vitro. Padł wniosek, aby ten projekt już w I czytaniu. Co ciekawe poparła go większość posłów klubu Kukiz15. Sprzeciw Prawa i Sprawiedliwości sprawił jednak, że projekt ten będzie dalej procedowany.

 

Kolejne dwa obywatelskie projekty związane były z aborcją. Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej, która przejęła wielu bydgoskich działaczy SLD, chciała złagodzenia przepisów dotyczących zakazu stosowania aborcji i związanej z nim odpowiedzialności karnej. Głosami głównie PiS i Kukiz15 Sejm zdecydował o odrzuceniu tej inicjatywy uchwałodawczej już po I czytaniu. Oznacza to, że projekt nie będzie dalej procedowany.

 

Drugi z obywatelskich projektów zakładał wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. Również padł wniosek o odrzucenie go w I czytaniu. Głosami PiS i Kukiz15 ten wniosek upadł, stąd też projekt będzie dalej procedowany.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas