Jesteś tutaj: HomeRegionZnajdujemy się w fazie zaawansowanej starości

Znajdujemy się w fazie zaawansowanej starości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 02 marzec 2016 18:59

Demografia niesie dla naszego województwa nie tylko zagrożenia związane ze spadkiem populacji, ale również starzenia się społeczeństwa. Jeżeli porównamy sytuację w miastach kujawsko-pomorskiego ze skalą ONZ dla społeczeństw starzejących się, to już dzisiaj możemy powiedzieć, iż znajdujemy się w fazie zaawansowanej starości. Prognozy wskazują, że ta sytuacja będzie się jeszcze bardziej pogłębiać.

Z informacji przedstawionej przez Główny Urząd Statystyczny na rok 2014 wynika, iż ponad połowa mieszkańców kujawsko-pomorskiego zamieszkuje trzy największe miasta (Bydgoszcz, Toruń i Włocławek). Z tego Bydgoszcz zamieszkuje więcej osób niż Toruń i Włocławek razem wzięte. I to te trzy miasta mogą najbardziej odczuć trwające procesy demograficzne.

 

We wszystkich miastach województwa współczynnik starości demograficznej GUS szacuje na 16,2%, co nas plasuje wedle skali ONZ do fazy zaawansowanej starości. Wspomniany współczynnik starości wylicza się w oparciu o udział w społeczeństwie osób powyżej 60-tego roku życia.

 

Przewiduje się, że do 2050 roku liczba mieszkańców miast w kujawsko-pomorskim spadnie o 1/4, przy czym ten ubytek nie dotknie ludności starszej, a co za tym idzie, społeczeństwo będzie się jeszcze szybciej starzało. Wskaźnik starości demograficznej wobec tych przewidywań zostanie zwiększony do 35,7%, czyli przekroczymy najwyższą fazę – społeczeństwa mocno zaawansowanej starości.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas