Jesteś tutaj: HomeRegionWielka Sobota

Wielka Sobota

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 19 kwiecień 2014 15:20

Dzisiaj ostatni dzień Triduum Paschalnego zwany Wielką Sobotą, które zakończone zostanie Wigilią Paschalną. Wielka Sobota to dzień żałoby po ukrzyżowanym w Wielki Piątek Chrystusie. Tego dnia zgodnie z polską tradycją kapłani święcą pokarmy.

W Wielką Sobotę tak samo jak w Wielki Piątek nie odprawia się eucharystii. Po zmroku ma miejsce jednak Wigilia Paschalna, która jest najważniejszym elementem Triduum Paschalnego. Odbywa się ona już po zachodzie słońca, czyli zgodnie z symboliką żydowską zaliczana jest już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego była jak błyskawica, a szaty jego białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i podrętwieli jak umarli. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Bo wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział – ten fragment ewangelii według św. Marka będą czytane dzisiaj w świątyniach w czasie Liturgii Słowa, będącej częścią Wigilii Paschalnej. Zakończy się ona procesją rezurekcyjną, która będzie miała miejsce w parafiach około północy. Wierni w ten sposób będą nieść światu dobrą nowinę o zmartwychwstaniu. Zabrzmią dzwony parafialne.

 

Prymas Polski, pasterz Archidiecezji Gnieźnieńskiej ab Józef Kowalczyk zaprasza wiernych na Wigilię Paschalną, która odbędzie się na Świętej Wyspie w okolicach Ostrowa Lednickiego, gdzie zdaniem wielu historyków Mieszko I przyjął chrzest. Ta liturgia wpisuje się duchowo w przygotowywaną na 2016 rok 1050 rocznicą chrztu Polski.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas