Jesteś tutaj: HomeRegionSejm wybrał patronów roku 2014

Sejm wybrał patronów roku 2014

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 06 grudzień 2013 23:47

Rok 2014 decyzją parlamentu obchodzić będziemy pod patronatem kompozytora Oskara Kolberga, św. Jana z Dukli oraz działacza polskiego państwa podziemnego w czasie II wojny światowej Jana Karskiego.

W przyszłym roku minie dokładnie 100 rocznica Jana Kolberga, który urodził się w Łodzi w 1914 roku. Pełnił funkcję kuriera polskiego państwa podziemnego w okresie II wojny światowej.  W 1942 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, by poinformować aliantów o eksterminacji narodu żydowskiego. Uważany jest za człowieka, który chciał powstrzymać holokaust, z tego powodu został odznaczony tytułem – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – a także honorowym obywatelstwem Izraela.  Po wojnie zdobył doktorat na Uniwersytecie Georgetown. Był wykładowcą przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona.

 

Drugim wyróżnionych przez Sejm był Oskar Kolberg, którego jubileusz 200 urodzin będziemy obchodzić w przyszłym roku. Był on nie tylko kompozytorem, ale przede wszystkim badaczem kultury ludowej. Jego prace posłużyły do opracowania między innymi modelu etnograficznego okolic Krakowa.

 

Sejm wyróżnił także św. Jana z Dukli, który uważany jest za patrona Polski - 275. rocznica ustanowienia św. Jana z Dukli patronem Polski wpisuje się w szereg działań władz polskich, które doceniały jego walkę o prawdę, wierność Bożym przykazaniom oraz o ofiarną miłość do Ojczyzny. Niech pamięć jego działań, zmierzających do troski całego Narodu o wspólne dobro w duchu sprawiedliwości społecznej i miłości bliźniego, będzie fundamentem naszej tożsamości w Europie – napisano w uchwale.

 

Ta postać budziła jednak kontrowersje wśród posłów z SLD i Twojego Ruchu.

 

Jednym z patronów kończącego się właśnie 2013 roku jest Jan Czochralski, wybitny polski naukowiec, który urodził się w Kcyni. Dokonał on przełomowego dla dzisiejszej elektroniki odkrycia. W czasie II wojny światowej wspierał potajemnie Armie Krajową. Po wojnie był prześladowany przez komunistów. Należy sobie dzisiaj zadać jednak pytanie, czy jako region wykorzystaliśmy to, że Sejm wyróżnił naszego wielkiego krajana?


Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy