Jesteś tutaj: HomeRegionSejm wybrał patronów roku 2014

Sejm wybrał patronów roku 2014

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 06 grudzień 2013 23:47

Rok 2014 decyzją parlamentu obchodzić będziemy pod patronatem kompozytora Oskara Kolberga, św. Jana z Dukli oraz działacza polskiego państwa podziemnego w czasie II wojny światowej Jana Karskiego.

W przyszłym roku minie dokładnie 100 rocznica Jana Kolberga, który urodził się w Łodzi w 1914 roku. Pełnił funkcję kuriera polskiego państwa podziemnego w okresie II wojny światowej.  W 1942 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, by poinformować aliantów o eksterminacji narodu żydowskiego. Uważany jest za człowieka, który chciał powstrzymać holokaust, z tego powodu został odznaczony tytułem – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – a także honorowym obywatelstwem Izraela.  Po wojnie zdobył doktorat na Uniwersytecie Georgetown. Był wykładowcą przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona.

 

Drugim wyróżnionych przez Sejm był Oskar Kolberg, którego jubileusz 200 urodzin będziemy obchodzić w przyszłym roku. Był on nie tylko kompozytorem, ale przede wszystkim badaczem kultury ludowej. Jego prace posłużyły do opracowania między innymi modelu etnograficznego okolic Krakowa.

 

Sejm wyróżnił także św. Jana z Dukli, który uważany jest za patrona Polski - 275. rocznica ustanowienia św. Jana z Dukli patronem Polski wpisuje się w szereg działań władz polskich, które doceniały jego walkę o prawdę, wierność Bożym przykazaniom oraz o ofiarną miłość do Ojczyzny. Niech pamięć jego działań, zmierzających do troski całego Narodu o wspólne dobro w duchu sprawiedliwości społecznej i miłości bliźniego, będzie fundamentem naszej tożsamości w Europie – napisano w uchwale.

 

Ta postać budziła jednak kontrowersje wśród posłów z SLD i Twojego Ruchu.

 

Jednym z patronów kończącego się właśnie 2013 roku jest Jan Czochralski, wybitny polski naukowiec, który urodził się w Kcyni. Dokonał on przełomowego dla dzisiejszej elektroniki odkrycia. W czasie II wojny światowej wspierał potajemnie Armie Krajową. Po wojnie był prześladowany przez komunistów. Należy sobie dzisiaj zadać jednak pytanie, czy jako region wykorzystaliśmy to, że Sejm wyróżnił naszego wielkiego krajana?


Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)